Maruf

Zaman Affetme Zamanı

Büşra Yıldırım

Büşra Yıldırım

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi

Tarih 11 Ocak 63o Mekke’nin fethi.

Gelin hep beraber 1387 yıl öncesine zihinlerimizi götürelim, o anı tahayyül etmeyi bir deneyelim. Bedir’den, Uhud’dan, Hendek’den sonra nihayet Mekke’nin fethi gerçekleşmiş  durumda.  Kaçarak, saklanarak terk ettikleri Mekke şimdi onlara kapısını açmakta. Arkada bırakıp gittikleri aileleri, akrabaları, bu sefer onlara karşı hırçın değil bilakis onlardan af beklemekte. Kolay mı peki, en yakınların tarafından dışlanmak, onlar tarafından hapsedilmek, dininden vazgeçmen için kızgın kumlara yatırılmak ve en sonunda sevdiklerinden, evinden vazgeçip gitmeye karar verdiğinde yine onların yaptıkları sebebiyle çocuğunu kaybetmek? O’nun (s.a.v) bu şehirden gidişini hatırlayalım. Kendisine bir suikast düzenlenmek üzereydi, yatağına yanında yetiştiği pek kıymetli amcasının oğlu Hz. Ali’yi yatırıp, doğup büyüdüğü şehri sıddîk olanla beraber terk etmek zorunda kalmıştı. Fakat şimdi tüm bu olanları bir kenera koyup affetme zamanı. Affedilene bunu bir başa kakma şeklinde lutfediyormuş gibi göstererek değil de gönülleri kırmadan yapmak.

Bugün ise 11 Ocak 2017 1387 yıl sonra, Şaban Öz hocanın sosyal medya üzerinden hatırlattığı, bu sünneti gerçekleştirmeyi umut eden bizler. Zor değil. Kalbimiz kırılmış da olsa, zulüm görmüş, acı çekmiş de olsak zor değil. Hiç birisi hicret etmemize sebep olacak kadar değil. Kaldı ki hicret etmiş bile olsak.

Ama ile başlayan cümleleri bir kenara bırakalım ve bizde bu kervana katılalım. Bu işe ilk olarak kendimizden başlayalım. Yaptığımız hatalardan, pişmanlıklardan dolayı kendimize bir iyilik yapalım. Hiç kapanmayan tövbe kapısını bugün kendimizi affettirmek için çalalım. Affederken affetmeye en layık olandan af dilemeyi de unutmayalım.

YAZARIN SON YAZILARI
Peygamber Sevgisi - 14 Mart 2017
Derdimiz Kadar İnsanız! - 22 Şubat 2017
Zaman Affetme Zamanı - 11 Ocak 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın