Maruf

Zaferler Ayı Ramazan

Adem Tuna

Adem Tuna

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü

Zaferler Ayı Ramazan

Bismillâhirrahmânirrahîm

Andolsun, sizler güçsüz olduğunuz halde Allah, Bedir´de de size yardım etmişti. Öyle ise, Allah´tan sakının ki O´na şükretmiş olasınız.
(Âl-i İmrân 123.Âyet)

O zaman sen, müminlere şöyle diyordun: İndirilen üç bin melekle Rabbinizin sizi takviye etmesi, sizin için yeterli değil midir?
(Âl-i İmrân 124.Âyet)

Evet, siz sabır gösterir ve Allah´tan sakınırsanız, onlar (düşmanlarınız) hemen şu anda üzerinize gelseler, Rabbiniz, nişanlı beş bin melekle sizi takviye eder.
(Âl-i İmrân 125.Âyet)

Allah, bunu size sırf bir müjde olsun ve kalpleriniz bu sayede rahatlasın diye yaptı. Zafer, yalnızca mutlak güç ve hikmet sahibi Allah katındandır.
(Âl-i İmrân 126.Âyet)

Ramazan İslam tarihinde zaferler ile dolu bir aydır. Ramazan cihad ve zafer ayıdır. Ruhun nefse mutlak galibiyeti demek olan oruç; küfür saltanatının sona ereceğini, imanın yeryüzüne hakim olacağını haber verir bize.

Tarihte bugüne gelecek olursak;

17 Ramazan 2 Cuma (Hicret’in ikinci senesi.) –  Miladi 624.

Bedir Zaferi. Günlerden Cuma. Allah Rasûlü’nün (sallallahu aleyhi ve sellem) etrafında Mekke’ den İslâm’ı ortadan kaldırmak için yola çıkan müşriklerin üçte biri kadar sahabe. Nitekim Kur’an-ı Kerîm Bedir’deki durumu ve ilâhi yardıma muhatab olmayı anlatırken “Andolsun, sizler güçsüz olduğunuz halde Allah, Bedir´de de size yardım etmişti.”[1] buyurur. Allah Rasûlü (sallallahu aleyhi ve sellem) ellerini kaldırır, “Yâ Rab! Eğer bu bir avuç Müslüman burada helak olursa yeryüzünde sana ibadet eden kimse kalmayacak!”[2] diye yalvarır ve Peygamber’in duası karşılık bulur. Ardı sıra melekler gelir.

O gün Bedir’de inen 5.000 melek ile ilgili İmam Kurtubi tefsirindeki açıklamasında önemli bir soruya cevap verir. 17 Ramazan 2 (624) Bedir’de 313 Müslüman’ın karşısında 950 müşrik vardı. Allah 950 müşriğe karşı 5.000 melek indirdi. Halbuki Allah iki melekle de müşriklerin işini bitirebilirdi ve ya müşriklere denk sayıda melek indirebilirdi. Ancak İmam Kurtubi tefsirinde Âl-i İmrân Sûresi 123,124 ve 125. Ayetlerinde bunun açıklamasını güzel bir şekilde açıklıyor. Buradaki kaynakta geçen müfessirlerin ortak tespitine göre Bedir Meydanı’na gelen 5.000 meleklerin hepsi Mekke müşriklerine karşı savaşmayacaklardı. Ancak Allah kıyamete kadar Bedirler yaşayacak olan Ümmet-i Muhammed’e yardım olarak göndereceği bütün melekleri önce Bedir ashabı kılıyor. Bu tefsire göre bir gün Allah (Celle Celaluhû) bu ümmete melekler ile yardım gönderirse o melekler Bedir’e katılmış melekler olacak.

Nitekim daha sonra Allah’ın yardımı bu ümmete Mekke’nin fethinde,  Ayn Calut’ta, Çanakkale’de ve daha bir çok yerde gelmiştir. Ramazan zaferler ayıdır. Ramazan İslâm’ın zaferler ayıdır. Mekke Ramazan ayında fethedildi. Yine Moğol zulmü Ramazan ayında durdurulur. Ayn Calut’ta İslâm orduları başlarında Sultan Baybars olduğu halde Moğolları hezimete uğratır. Peki günümüzde baktığımızda Allah’tan yardım bekliyoruz.

Bugün günlerden 17 Ramazan 1439 Cuma. Bedir Zaferi’nin üzerinden tam 1437 sene geçti. Allah İslâm’ın yayılmaya başladığı ilk günlerden bize ayetleri ile örnek gösteriyor. Biz kullarına adete Allah yolunda sefere gittiğimizde zaferin Allah’tan geleceğini haber ediyor daha önceki yaşananlardan. Günümüze geldiğimizde 1947 kurulan terör devleti İsrail Ortadoğu’da küçücük devlet haliyle İslâm alemine fitne sokuyor ve çocuk,kadın demeden Müslüman kardeşlerimizi öldürüyor. Ümmet olarak  Bedir’de, Mekke’nin fethinde, Ayn Calut’ta,  gelen Allah’ın yardımı  bugün neden gelmiyor düşünmemiz lazım. Yaptığımız işleri Allah rızası için mi yapıyoruz, yaptığımız işin hakkını veriyor muyuz? . Niyetlerimizi düzeltmemiz lazım, birlik olmamız lazım. Gerçekten birlik olduğumuzda zaman  Allah’ın izniyle yardım daha önce geldiği gibi gelecektir.
Yüce Allah (Celle Celaluhû) önce bize niyetlerimizi ve işlerimizi düzeltmeyi nasip eylesin. Zafer ve diriliş ayı olan Ramazan Ayı’nda Ümmet-i Muhammed’in kanayan yaralarını dindirsin. Rabbimiz nefislerimize karşı ruhlarımıza, küfür saltanatına karşı da İslâm’a ve Müslümanlara yardım eylesin.

Selâm ve dua ile…

17 Ramazan 1439 Cuma

[1] Âl-i İmrân, 3/123.

[2] Müslim, Cihad ve Siyer, 18; İbn Hibbân, es-Sahîh, H. No:4793

 

 

YAZARIN SON YAZILARI
Zaferler Ayı Ramazan - 1 Haziran 2018
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın