Maruf

Yatırım amaçlı alınan arsanın zekatı var mıdır?

SORU: Selamun Aleyküm Hocam.  Yatırım amaçlı edinilen arsanın zekatı konusunda birbirinden farklı fetvalar veriliyor. Örneğin kısa vadeli değil de 10-20 sene gibi uzun süreli paramızı bağladığımız yatırım amaçlı bir arsanın her sene zekatını vermek gerekir mi ?  

CEVAP:  Bir arsanın zekatının olup olmayacağı veya hangi oranda zekatının verileceği, kişinin arsayı hangi niyetlerle aldığına ve elinde bulundurduğuna bağlıdır.  Arsayı alırken hemen olmasa da ileride satma niyetiyle aldıysanız, arsanız ticari mal olacağı için satış değeri üzerinden zekata tabi olur. Ticaret niyetiyle alınıp değeri artsın diye bekletilen arsa ve benzeri gayrimenkullerin satabileceğiniz, satılmasına razı olduğunuz rayiç değer üzerinden her sene zekâtını vermek gerekir. Yatırım amaçlı alınan bir gayrimenkul o an satılık olmasa bile zekata tabidir. Çünkü bu arsa, ticarî bir mal hüviyetine girmiştir. Ticari malların (urûz) zekatı da %2,5 üzerinden verilir. Bir kişi emlakçi gibi, bir yıldan daha kısa bir süre içinde sahip olduğu arsayı satıp bir başka arsa satın alsa veya bedelini elinde bulundursa da bu kişi üzerinden bir yıl geçmemiş olsa bile, yine elindeki paradan veya  yeni arsanın rayiç bedeli üzerinden %2,5 zekat vermek zorundadır. Üzerinde ev veya tarım yapmak için elde tutulan arsanın zekatı ise olmaz. Ancak hemen veya daha ileride satmaya niyetlenilirse, zekata konu olmaya başlar ve bu niyetin üzerinden bir yıl geçmesi halinde zekata konu olur. Selam ve dua ile…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. erdal dedi ki:

    Selâmün aleyküm.
    5 yıldır olan arsamı satmaya niyet ettim ilan verdim .1 ay sonra zekat hesaplama ayına girdik, yalnız arsa henuz satılmadi bu sene zekat verecekmiyim yoksa satılmamis olsa bile bir sonraki senemi hesaba katacagim.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: