Maruf

Yaşlı olmak

Suat KURT

Suat KURT

Suat Kurt Kardeşler köyü Dursunbey Balıkesir

Yaşlı insanla ilgilenmek sabır ve saygı gerektirir.Zira;duyma sorunu, hareketlerdeki yavaşlılık, iletişim zorluğu ,sağlıkla ilgili bazı zorluklar insana katlanılması ağır bir hal verebilir.
İnsan bu,tıpkı mevsimlerdeki desenler gibi rengarenktir.Yaşlı olmak insan hayatının son merhalesi son mevsimidir.
Eskiden belli yaşa ulaşan insanlar çok değerli görülürdü.Yaşlı insanlar bilginin ve geleneksel yaşamın aktarımını yapar.Ailenin başında bulunur ona danışılırdı.
Şimdi ise yaşlı insanlar atıl olarak bakılmakta üretici değil sürekli tüketici olduğu için yalnız yaşamaları kaçınılmaz hal almıştır.
Uzakdoğu ülkelerinde ,yaşlı insanlara tarihin ve geleneğin hafızası olarak bakılırdı.Artık gelişen teknik ve modern yaşam hızla gelişen teknolojiye uyum sağlayamama üretken vasfı olmayan bağımlı insanlar olarak algılanır olmuştur.
Gelişen hayat kültüründe yaşlı bilge insanların toplumdaki otoriteleri yitkin hale gelmiştir.
Huzur evleri,sevgi evleri artık üç kuşağın birarada olamadığı yalnız yaşamanın buruk, hasret mekanları olmuştur.
Günümüz hayat tarzında,yaşlı insanların bilgi birikimine kültür aktarımına ihtiyaç olmadığı hatta itici ve geri kalmışlık olduğu için,bu insanlar kendilerini gereksiz hissedebilmektedirler.
Bu yüzden boş zamanı değerlendirmek için aktif sosyal faaliyetlere katılmak lazım gelir.Programlanmış sohbetler,geziler gibi.Bundan otuz beş yıl önce Yıldırım Camii külliyesinde babam görevli olduğu zamanlar gelen turistlerin hemen hemen hepsi belli bir yaşın üzerinde idiler ve kılık kıyafetleri temiz ve kaliteli ellerindeki cihazlar ve rehber kitaplar adeta insanı imrendiriyor,cezbediyor hatta üstünlük psikolojisini de yayıyorlardı.

İlim irfan sahibi olmak,seyehatlere katılmak,organizeli faaliyetlere katılıp bir şeyin ucundan tutabilmek hayatı İslam’a ve inandığın değerlere adamak yaşlılığı bu dünya hayatına mahsus geride bırakılacak bir hal olduğuna mukni olmak insanı manen olgunlaştırıyor.
Hayatı dolu dolu ,hayırlı ömürler dileğimizdir Rabbimizden.

Suat KURT

YAZARIN SON YAZILARI
Yol ve Yordam - 7 Ağustos 2018
Peygamber Sevgisi - 21 Mart 2018
İman ve Selam - 28 Şubat 2018
Eğitimde metod - 7 Ocak 2018
Mezhepler neden var? - 6 Ocak 2018
Maruf Mektebi - 2 Ocak 2018
Din Dili - 1 Ocak 2018
Zamanı Yaşama - 1 Ocak 2018
“Erdemli İnsan” - 1 Ocak 2018
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın