Maruf

YAKIN ve UZAK

Orhan Tuna

Orhan Tuna

MARUF MEDYA

YAKIN ve UZAK

Mesafeler önemlidir.
Zaman ve mekanla kuşatılmış ve var ile yokluk arasında olan şu dünya hayatta her şeye karşı bir mesafe içerisindeyiz.Aslında “mesafeli olmak” günümüzde uzak durmak manasında kullanılmasına rağmen mesafesiz olmak diye bir şey olmadığı içindir ki yanlış manada telaffuz edilmektedir.Mesafe, iki nokta arasındaki uzaklıktır.Noktanın biri biz olduğumuza göre diğer noktalar nelerdir, kimlerdir, ne şekildedir.Bu da işin sırrı olsa gerek.Bu konuyu daha da irdeleyip biraz tefekkür edelim.Öncelikle ademoğlunun yaratılış sebebi Yüce Allah’ı bilmek,birlemek ve ona gereğince kulluk etmektir.Peki Rabbimiz ile aramızdaki mesafe ne kadar? “Allah ile kul arasına girilir mi?” diye feryat figan koparan sözde akıllıların Allah ile arası nasıl? Yüce Rabbimiz zamandan ve mekandan münezzehtir. Bize şah damarımızdan daha yakın olduğunu herşeyi işiten Semî ve herşeyi gören Basîr olduğunu kur’an-ı kerimi’nde açıkça bildiriyor.Asıl sorum şudur; şayet Allah bize bizden yakın ise biz Allah’tan nasıl uzak olabiliriz? Biraz daha derine inelim tefekküre devam edelim.

Nu’man b. Beşir’den rivayet edildiğine göre Allah Rasulü şöyle buyurmuştur:

“Dikkat edin! Vücutta öyle bir et parçası vardır ki, o iyi/doğru/düzgün olursa bütün vücut iyi/doğru/düzgün olur; o bozulursa bütün vücut bozulur. Dikkat edin! O, kalptir.”

İşte bizim mesafe ölçen aracımız kalbimiz. Orada Allah’tan gayri ne varsa her türlü sevgi, nefret, haset vesair duygu, düşünce, fikir Rabbimiz ile aramıza uzun mesafeler koymaktadır. Bu mesafeleri aşmak bazen imkansız olsa da yol almak gayret etmek, yol gösterenlerin izinden gitmek, yolda olmak mesafelerin kapanmasına yönelik atılmış ilk adımdır.

Uzak ve Yakın

Uzakta olmanın verdiği rahatlık ve gevşeklik, yakında olmanın verdiği sıkıntı ve uyanıklık hali.
İkisi de zor. Sorumlulukları var. Uzak olanın yaklaşmaya gayret etme azmi, yakın olanın mesafeyi ve edebi her an gözetmesi gerektir.Uzak mahrumiyet gibi görünse de yakın nimet olmayabilir her zaman. Zira her an yaklaşmaktır bizden istenen. Yaklaşma eğiliminde olmak.

Birisi bir gün bir mürşidi kamile burun büküp kibirle sorar;
Hiç Allah ile kul arasına girilir mi ? Bu olacak iş değil belki de şirktir o şirk!
Ve tebessümle cevap gelir;
Girilir çünkü araları bozuk!!!
Arayı düzeltince aradan çekilmezsek şirk olur.

Allah ile mesafemiz Yakîn olsun.

03,03,2016 / Perşembe

Orhan TUNA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın