Maruf

Gönlümüze Uzak mescid; Mescid-i Aksa

Zifiri karanlığa gömüldü iki gün önceki çarşamba… Kara çarşamba oldu, müminler adına, Ortadoğu adına, belki de tüm insanlığın geleceği adına… Zira asırlardır hayal edilen büyük İsrail devleti yolunda önemli bir viraj alınmak üzere. İstanbul’un fethiyle Anadolu’ya  kök salan Müslümanlar gibi o topraklara kök salmanin adıdır onların gözünde, Müslümansız bir Kudüs.

Başkenti  Kudüs olan büyük bir İsrail devletinin var olması demek, bu bölgede büyük bir Müslüman devletin asla var olamaması demektir.  Büyük bir Müslüman devletin olmaması ise Müslümanların gelecek asırlarda da şu anki acınası halinin devam etmesi demektir. Öyleyse Müslümanların yüzü gülsün, bu coğrafyada barış ve huzur olsun, açlık, yoksulluk olmasın istiyorsak, Kudüs’ü Müslümanların hatta tüm insanlığın geleceği olarak görmek zorundayız. Hz. Peygamber (s.a.v), İslam’ın dünyada bir güç olabilmesi için hedef gösterdiği İstanbul gibi, Kudüs de, inşa ettiğimiz gelecek için en kiymetli yapı taşımız olmalıdır. Yani Kudüs bizim geleceğimizdir. Kudüs, Müslümanların kaderindeki kırılma noktasıdır. Üzerinde düşünüldüğünde bu; dinin, tarihin ve aklın söylediği bir gerçektir.

Mescid-i Aksa bize ne kadar yakın?

Hicaz’a olan uzaklığından dolayı  Mescid-i Aksa (uzak mescid) adını almış olan bu cami, adı gibi Müslümanların gönül dünyasından da uzakta kalmış bu asırda. Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi ile adı zikredilen Mescid-i Aksa, maalesef hak ettiği değeri, yakınlığı Müslümanlardan görememektedir.  Ayet ve hadislere konu olan ve Peygamberimiz’in ziyarete layık üç mescidden biri olarak belirttiği Mescid-i Aksa’yı öncelikle gönül dünyamıza yakın kilmamız gerekmektedir. Mescid-i Aksa’yı Kabe’den ve Mescid-i Nebevi’den ayırmaksızın zihinlerimizin en güzel yerine koymalıyız. Çalışma masamızın üzerine maketlerini, evimizin en görünür duvarına fotoğraflarını asıp çocuklarımıza bu üç mescid üzerinden bir tarih bilinci, bir medeniyet şuuru aşılamalıyız. Mescidler üzerinden verilen her mesaj, kuvvetli bir imanı, nebevi bir duruşu beraberinde getirecektir. Zira Mescid-i Aksa demek, Hz. İbrahim (a.s.) demek, Hz. Muhammed (s.a.v.) demektir. Her namazda isimlerini andığımız bu iki peygamber, mücadele ve tevekkülle gelecek güzel günlerin habercisi demektir. Her şey bitti denilirken, ateşin yakmaması, Burak’ın fizik kurallarını ters yüz etmesi demektir. Ümitsizliğin bizim dünyamızda yeri olmadığını, tüm dünya karşımıza dikilse bile Allah’ın ol demesiyle zaferin ve galibiyetin inanlara ait olduğuna inanmak demektir.

Bu şuuru oluşturmak ve canlı tutmak için, her fırsatta tüm aile fertlerimizle birlikte önce Mescid-i Aksa’yı ruhumuzun derinliklerine çekip ardından manen dirilmek için  Mescid-i Haram’a, Mescid-i Nebevi’ye gitmeliyiz. Yahudilerin yaptığı zulümleri anlatırken yavrularımıza, her duasında Filistinli çocuklara ve ümmetin yetimlerine yer vermeyi tavsiye etmeliyiz onlara. Mescid-i Aksa’ya yaklaşmanın yolunun, minaresinin gölgesi evimize düşen mahalle mescidinden geçtiğine gerçekten inanmalıyız. Sloganik tepkilerle, hamasi söylemlerle değil, tüm zerrelerimizde hissettiğimiz bir hasret ve bağlılık ile Mescid-i Aksa’ya dua etmeliyiz. Mescid-i Aksa üzerinde kötü hesapları olanlara beddua ettiğimiz kadar, onlara destek olursam, ürünleri alırsam veya yaptıkları zulümleri kanıksarsam ellerim kurusun, yüzüm gülmesin” diyebilmeliyiz samimiyetle kendimize.

Allahım İslam aleminin arasına tefrika sokanların, ümmet-i Muhammed’i birbirine düşürenlerin hesabını boz. Küffarla iş tutan Müslümanları islah eyle; mümkün değilse rezil rüsva eyle. Müslümanların üzerinde sinsice hesapları olan inançsızları birbirine düşür, işlerini alt-üst eyle. Akıllarını başlarından al. Hesap etmedikleri bela ve musibetleri sağanak sağanak  üzerlerine indir. İndir ki,  Müslümanlar azıcık nefes alsın. Mescid-i Aksa’nın birazcık yüzü gülsün.

Allah’ım şu mazlum ve mahzun ümmete birlik ve berabelik ihsan eyle ve şu sahipsiz alem-i İslama hayırlı bir sahip, güçlü bir hâmi gönder. Amin

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın