Maruf

Terâvih namazının hükmü nedir ve kaç rekattır? Cemaatle kılınması zorunlu mudur?

Mehmet Salih Kumaş

Mehmet Salih Kumaş

Terâvih namazının hükmü nedir ve kaç rekattır? Cemaatle kılınması zorunlu mudur?

Sözlükte dinlendirmek, rahatlatmak anlamlarına gelen tervîha kelimesinin çoğulu olan terâvih, Ramazan ayına mahsus yatsı ile vitir namazı arasında kılınan nafile namazın adıdır. Terâvih namazı, erkek ve kadınlar için sünnet-i müekkededir. Hz. Peygamber, “Kim inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek Ramazan namazını (terâvih) kılarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır” buyurmuşlardır. Hz. Peygamber’in terâvih namazını kaç rekât kıldırdığına ilişkin rivayetler farklılık göstermektedir. Ancak gerek Hz. Aişe’nin naklettiği, Hz. Peygamber’in ramazan ayında eda ettiği gece namazlarıyla ilgili bilgiler gerekse Hz. Ömer’in cemaatle terâvih namazını kıldırmaya başlamasıyla ilgili rivayetler terâvih namazının kaç rekat kılınacağı konusunda aydınlatıcı olmaktadır.

Hz. Aişe Hz. Peygamber’in gece namazı hakkında sorulan bir soruya şöyle cevap vermiştir: “Hz. Peygamber Ramazan geceleri de dahil hiçbir gece on bir rekattan fazla nafile kılmamıştır. Öyle bir dört rekat namaz kılardı ki, o dört rekatın ne kadar uzun ve ne denli güzel olduğunu hiç sorma! Ardından aynı şekilde bir dört rekat daha kılardı. Daha sonra üç rekat daha kılardı. Ben bir keresinde, ‘Ey Allah’ın Rasulü! Vitir kılmadan mı uyuyacaksın? Diyecek oldum, bana dedi ki: Ey Aişe, benim gözlerim uyur ama kalbim uyumaz.”

Bu rivayete göre Hz. Peygamber’in vitir haricinde geceleyin kıldığı nafile namaz 8 rekat olmaktadır. Hz. Peygamber’in sahabesiyle 8 rekât terâvih ve ardından üç rekât vitir kıldığına ilişkin rivayetler yukarıdaki rivayetle birlikte değerlendirildiğinde terâvih namazının 8 rekat olduğu görülmektedir. Bununla birlikte Hz. Peygamber’in terâvihi 20 rekat olarak kıldığını haber veren rivayetler de bulunmaktadır. Öte yandan sahabenin dağınık bir şekilde terâvih namazlarını kıldığını gören Hz. Ömer’in başlattığı uygulamayla terâvih namazları 20 rekât olarak kılınmaya başlanmıştır. Ve zamanla terâvih namazının yirmi rekat olduğu konusunda İslam âlimleri arasında icma meydana gelmiştir. Bütün bu bilgilerden hareketle terâvih namazının sekiz rekatı Hz. Peygamber’in sünneti, geri kalan on iki rekatı ise sahabenin sünneti ve Müslümanların Ramazan ayını ihya etmek amacıyla yaşattıkları güzel bir uygulama olarak görülmesi mümküdür.

Terâvih namazı nafile bir namaz olduğu için yorgunluk, hastalık, meşguliyet gibi sebeplerle evde 8, 10, 12, 14, 16, 18 rekât olarak kılınması Hz. Peygamber’in sünnetini yerine getirmek için yeterli olacaktır. Ancak çok önemli bir engel bulunmadığı takdirde cemaatle ya da yalnız başına 20 rekât olarak kılınması daha uygun olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın