Maruf

Kişi tek başına namaz kılarken, cemaatle namaz kılınmaya başlarsa, ne yapması gerekir?

Mehmet Salih Kumaş

Mehmet Salih Kumaş

1- SORU: Bir kimse tek başına farz bir namaza başladıktan sonra imam namaza başlarsa,  ne yapmak gerekir?

1- CEVAP: Kişi henüz birinci rekâtta ise selam verir ve imama uyar. Birinci rekatın secdesine varmış ise, bir rekat daha kılar ve selam vererek imama uyar. Ancak kıldığı namazın sabah namazı olmaması gerekir. Çünkü bu durumda kişi namazını tamamlamış olur ve sabah namazını cemaatle de olsa, yeniden kılamaz. Çünkü ikinci defa kıldığı bu namaz, nafile bir namaz olur. İkindi ve sabah namazından sonra nafile namaz kılmak ise mekruhtur.

2- SORU: Bir kimse öğle, ikindi veya yatsı namazının farzının üçüncü rekâtının secdesini yaparken imam namaza durursa, bunun hükmü nedir?

2- CEVAP: Öğle ve ikindi namazlarını 4 rekata tamamlar ve daha sonra nâfile olarak, cemaat sevabı almak için imama uyar. İkindi namazını tek başına tamamladıktan sonra imama uyamaz. çünkü ikindiden sonra nafile namaz kılmak mekruhtur.

3- SORU: Üçüncü rekâtın secdesini yapmamışsa ne yapar?

3- CEVAP: Kıldığı namazı keser ve imamın namazına katılır.

4- SORU: Namazı nasıl keser?

4- CEVAP: Kişi muhayyerdir. Dilerse oturur ve bir defa selam verir. Dilerse ayakta iken imamın kıldığı namaza dahil olmaya niyet ederek tekbir alır. Bu iki durumda da maksat hâsıl olur. Yani kıldığı namazı kesmiş ve imamın kıldırdığı namaza katılmış olur.

5- SORU: Bir kimse tek başına sabah veya akşam namazının farzının bir veya iki rekâtını kılsa sonra namaza kâmet getirilse nasıl davranır?

5- CEVAP:  Sabah veya akşam namazının farzının birinci rekâtını kılıp sonra cemaatle namaza kâmet getirilse, o rekâtın secdesini yapsın veya yapmasın kıldığı namazı bozar ve imama uyar. Bunun gibi ikinci rekâtın secdesini yapmadığında da namazını bozar. Bu üç durumda da imamın kıldırdığı namaza katılır. İkinci rekâtın secdesini yaptığında kıldığı namazı bozmayıp tamamlar.

6- SORU: Şayet kılınan namaz farzdan önce kılınan sünnet  bir namaz ise durum nasıl olur?

6- CEVAP: Kılınan namaz, sünnet bir namaz ise aynı şekilde birinci veya üçüncü rekatın secdesine henüz varmamış ise namazını keser ve imama uyar. Şayet birinci veya üçüncü rekatın secdesini yapmış ise ikiye veya dörde tamamlayarak namazını bitirir. Kişi ikinci veya dördüncü rekatta ise yine teşehhüde oturup tahiyyat okur ve namazını tamamlar ve hemen imama uyar. Kılınan namaz dört rekatlı bile olsa onu ikinci rekatta keser ve dörde tamamlamaz. Kılamadığı iki rekatı daha sonra kılar. Ancak kişi sabah namazının sünnetini kılıyor ise, imam namazı bitirmeden önce imama yetişebileceğini düşünüyorsa sünneti kılar ve daha sonra imama uyar. ve’s-selam…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın