Maruf

TARİHTEN YANSIYANLAR

Recai Çelik

Recai Çelik

Geçmişten adam hisse kaparmış… Ne masal şey!

Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?

“Tarih”i tekerrür diye tarif ediyorlar;

Hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi?

Milli şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy, ne güzel ifade etmiş tarihin önemini. Tarih, geçmişten ders alınarak bugünü ve yarını doğru yorumlamak için olmazsa olmaz bir bilimdir.

Türk Dil Kurumu tarih kelimesini şu şekilde tanımlanmaktadır:

Toplumları, milletleri, kuruluşları etkileyen hareketlerden doğan, olayları zaman ve yer göstererek anlatan, bu olaylar arasındaki ilişkileri, daha önceki ve sonraki olaylarla bağlantılarını, karşılıklı etkilenmeleri, her milletin kurduğu medeniyeti inceleyen bilim.”

Milletlerin önemli kuvvet kaynaklarından biri de tarihleridir. Tarih, milletin ortak karakter ve değerlerini gösterir. Toplumlar, millet olarak varlıklarını devam ettirebilmek için tarihlerine dayanmak zorundadırlar. Onun içindir ki Şeyh Edebali, Osman Gazi’ye nasihat ederken şöyle demiştir: “Geçmişini bilmeyen, geleceğini bilemez.”

Geleceğe yön vermek için; geçmişteki deneyimlerden ders alınması, içinde yaşanılan toplumun değerleri doğrultusunda kararlar alınabilmesi ve böylelikle hatalara düşülme olasılığının azaltılması gereklidir. Tarih, millette kök duygusunu uyandırır. Bu duygu, birey veya toplumda mensubiyet bilincini canlı tutar ve onu derinleştirir. Tarih bilincine tarih bilgisi olmadan ulaşılamaz. Tarih üzerine bilgi sahibi olmak ise tarih bilincine sahip olmak demek değildir. Tarih bilinci, kendiliğinden ortaya çıkmaz. Aksine tarih bilinci; zaman, mekân ve mevcut şartlara, tarih bilgisi ile bakıp hayatı sadece anın değerlerine/gerçeklerine hapsetmeden daha geniş bir perspektiften değerlendirebilme yeteneğidir. Milletlerin ortak ruhunu dokuyan, besleyen ve zenginleştiren, kuru tarih bilgisi değil, kuşaktan kuşağa intikal eden, milletlerin genlerine nüfuz eden ve onların mahşeri vicdanlarını şekillendiren anlayış ve telakkilerdir. Tarih bilinci geçmişten beslenmekle beraber ileriye doğru giden düşünceye dayanır ve geleceğe yön veren önemli bir faktördür. Tarih bilinci, tarih bilgisi yanında, geçmişle doğrudan temasa geçmeye de ihtiyaç duyar. Geçmişle teması ise ancak tarihten bugüne kalan eserler sağlayabilir. Bu eserler sadece mekânı fethetmek suretiyle değil, zamanı da fethederek devamlılığı sağlayan eserlerdir.

Biz de bu köşemizde her Müslüman’ın sahip olması gereken asgari tarih bilincinin oluşması adına, İslam kültür ve medeniyetine katkıları olmuş şahıs ve olayların tarihsel bilgisini siz değerli okuyucularımıza sunmaya çalışacağız. Yüce dinimiz İslam’ın yayılmasında ve İslam kültürünün gelişmesinde karşılaşılmış zorlukların neler olduğunu ortaya koyarak günümüz Müslümanlarına bir perspektif sunmaya gayret edeceğiz. Umut ediyoruz ki bu tarihsel bilincimizin davranışlarımıza yansımasıyla öncelikle yüce Allah’ın rızasını kazanmak, sonrasında da örnek davranışlar sergileyerek insanların sevgi ve saygısını hak etmek mümkün olabilecektir…

Recai ÇELİK – 05-08-2015-

YAZARIN SON YAZILARI
HACI OLMAK ZOR - 6 Şubat 2018
MÜSLÜMAN FATİH - 22 Ocak 2018
Terörün Kaynağı - 27 Ağustos 2015
TARİHTEN YANSIYANLAR - 5 Ağustos 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın