Maruf

ŞEVVAL ORUCU

Orhan Tuna

Orhan Tuna

MARUF MEDYA

ŞEVVAL ORUCU

Ramazan Ayından Sonra gelen ay Şevval Ayıdır. Bu ayda 6 gün şevval orucu tutulur.

Yılın 12 ayı içerisinde Allah’ın bizlere lütfettiği, nadide mücevherler gibi parlayan zaman dilimleri var. İşte Şevval ayı da bu bu çok özel zaman dilimlerinden biridir.

Ramazan orucundan sonra Şevval’de de altı gün oruç tutarak orucunu otuz altıya çıkaran kimse, bütün seneyi oruçlu geçirmiş gibi oluyor.

Şevval ayında tutulan oruç, Ramazan orucunda bulunması muhtemel kusurları telafi eder, ayrıca oruç ibadetinden usanılmadığını da ifade edilmiş olur.

Ramazan ayından sonra gelen ay Şevval ayıdır. Yani Ramazan bayramının birinci günü Şevval ayı başlamış olur. Fakat Ramazan bayramının 1.günü oruç tutmak haram olduğundan bu günde oruç tutulmaz. Altı gün (Şevval) orucunu tutmak isteyenler bunu peş peşe tutabilecekleri gibi aralıklarla da tutabilirler. Bunların birini diğerine üstün kılacak dini bir delil yoktur.

Özellikle hanımlar özel durumları nedeniyle, Ramazan ayında tutamadıkları oruçlarını Şevval ayı içinde tutarak hem kazalarını yapmış olurlar hem de Şevval ayında oruç tutmanın sevabına kavuşurlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın