Maruf

Şevval Ayında 6 Gün Oruç Tutmanın Önemi Nedir? Bu Altı Gün Orucun Arka Arkaya Tutulması Gerekir mi? Oruç Kazası Bulunan Kişiler Bu Orucu Tutabilirler mi?

Mehmet Salih Kumaş

Mehmet Salih Kumaş

Şevval’de 6 gün oruç tutmanın önemi nedir? 

İslam’a gönülden bağlı olan insanlar, farz olmadığı halde bir çok ibadeti aksatmadan aşk ile yerine getirmektedirler. Nasıl ki birçok müslümanın  nefsine  ağır geldiği halde her gün 20 rekat nafile teravih namazı kılıyor iseler, aynı ihtimamla Şevval ayında oruç tutmaktadırlar. Bu onların Ramazan’dan bıkmadıklarını, aksine bir sevgiliyi yad eder gibi hemen ardından 6 gün oruç tutmaktadırlar. Bu hassasiyetin gelişmesinde tabi ki konuyla ilgili hadislerin hem sağlam olması ve hemn de mükafatın çok büyük olması da etkilidir.

Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), konuyla ilgili olarak şöyle buyurmuştur: “Kim oruçla geçirdiği Ramazan ayından sonraki Şevvâl ayında altı gün oruç tutarsa bütün seneyi oruçla geçirmiş gibi olur!” (Müslim-Tirmizi)

Demek ki, bir aylık Ramazan orucundan sonra Şevvâl’de altı gün oruç tutarak orucunu otuz altıya çıkaran kimse, bütün seneyi oruçlu geçirmiş gibi olur. Bilindiği gibi Ramazan’da yapılan bütün ibadetler on katı ile değer görür. Buna göre Ramazan’ın tamamını oruçlu geçiren bir kişi 300 gün (bazı yıllar 290) gün oruç tutmuş olur. Ramazanın nefisler üzerindeki ağırlığı henüz gitmemişken Şevval ayında oruç tutan kişi de sanki Ramazan’da oruç tutmuş gibi  on kat sevap alır. Böylece 6 gün tuttuğu oruç, 60 gün olarak değer görür ve toplam 360 gün oruç tutmuş olur. Bu rakam da hicri bir yıldan (355 günden) daha fazlasına tekabül etmektedir.

Şevval ayında tutulan oruç ihlas ve samimiyetin en açık göstergesidir. Zira ihlaslı yapılan bir anlık ibadet, ihlassız yapılan yıllarca ibadetten daha sevaplı olduğunu ifade eden çok sayıda hadis-i şerif bulunmaktadır.

Bu altı gün orucun arka arkaya tutulması gerekir?

Şevval orucunun bitişik olması şart değildir. İsteyen arka arkaya, isteyen de farklı günlerde tutarak 6 günlük orucu tamamlayabilir. Mesela sadece Pazartesi Perşembe günleri oruç tutan kişi üç haftada bu orucu tamamlayabilir.

Özellikle hanımların Ramazan içinde tutamadıkları borç oruçları varsa, önce  borç oruçlarını tutmaları, daha sonra nafile oruçları tutmaları daha isabetlidir. Ancak kaza oruçlarını tutup da nafile oruç tutma imkanı bulamayan kişilerin hem nafile oruç tutma niyetlerinden hem de kazalarını acele edip Şevval ayında tutmalarından dolayı Şevvâl orucu sevabını kazanmaları da mümkün olabilir. İbadetleri değerli kılan, az-çok olması değil ihlas ve samimiyetle yapılmasıdır. Selam ve duam ile…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın