Maruf

Sabah ezanı okunurken bir şey yenilip içilebilir mi?

Mehmet Salih Kumaş

Mehmet Salih Kumaş

Oruçta temkin vakti nedir, uygulanması gerekir mi?

Temkin; tedbirli davranmak ve şüphelerden uzak durmak anlamına gelir. Oruçta temkin vakti ise imsak ve iftar vaktinin belirlenmesinde ihtiyatlı davranmak demektir. Bu uygulamanın temel nedeni, yerleşim yerinin en doğusu ile batısı arasındaki zaman farkı, bulunulan yerin dağlık veya tepelerle kaplı olması veya havanın kapalı olması gibi sebeplerle imsak ve iftar vaktinin tam olarak tespit edilememesi tehlikesidir. Bundan dolayı imsak vaktinde yemeyi içmeyi erken kesmek, iftarı ise geciktirmek güzel görülmüştür. Bu gerekçelerle ülkemizde temkin uygulaması bir müddet sürdürülmüştür. Ancak günümüzde teknik imkânlar son derece gelişmiş, her il ve ilçenin namaz vakitleri ayrı ayrı belirlenmiştir. Bu gelişmelerin bir sonucu olarak “temkin/ihtiyat” uygulamasına artık ihtiyaç kalmadığı anlaşılmış ve 1983 yılından itibaren ülkemizde temkin uygulamasına son verilmiştir.

Sabah ezanı okunurken bir şey yenilip içilebilir mi?

Diyanet İşleri Başkanlığının takvimlerinde temkin uygulaması bulunmamaktadır. Bundan dolayı, ezan erken veya geç okunsa da, takvimlerdeki  “imsak” saatinde yemeyi içmeyi hemen kesmek gerekmektedir. Sabah namazı da bu vakitten itibaren kılınabilir.

Bütün bu açıklamalara rağmen, imsak vaktinin girişi, güneşin doğuşu gibi saniyelik bir olay olmadığı için, özellikle hiçbir şey yemeyip içmediği zaman orucu tutamayacak olanların veya sahurda ilaç almaları gerekenlerin ezan okunurken hızlı bir şekilde bir şeyler atıştırmaları veya içmeleri mümkündür. Ancak bu durumun arızi bir durum olduğu da asla unutulmamalıdır.

İmsak vakti girdiği halde farkında olmadan yiyip içen birisi ne yapmalıdır? Orucu bozulmuş olur mu?

Oruç tutmaya niyetlenen kişi imsak vaktinin girdiğini bilmeyerek yiyip içerse orucu bozulur. Ancak bu durumda keffaret gerekmez. Çünkü keffaret, bilinçli olarak oruç bozmalarda söz konusudur. Ayrıca denize giren kişinin istemeden ağzına suyun kaçması gibi hataen bir şeyin yenilip içilmesi orucu bozsa da kişinin iftara kadar bir şey yiyip içmemesi gerekir. Şafii mezhebine göre ise hataen bir şeyin yenilip içilmesi orucu bozmaz. İftar vakti girdi zannıyla orucunu açanın durumu da aynıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yahya dedi ki:

    Ahmed b. Hanbel’in bu konuda Ebu Zer vasıtasıyla yaptığı bir ri­vayet şu şekildedir: “Ümmetim, sahuru geciktirmeye ve iftarda acele etmeye devam ettikleri müddetçe hayırda olmaya devam ederler”. Oysa yukarıda şu ifade yer alıyor. “Bundan dolayı imsak vaktinde yemeyi içmeyi erken kesmek, iftarı ise geciktirmek güzel görülmüştür.” Yorum bu derece nasıl değişiyor hayret doğrusu

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: