Maruf

Orucun Düşündürdükleri

Adem Polat

Adem Polat

Orucun Düşündürdükleri

1. “İyi bakan kimseye oruç, iyi hal kazandırır.” Yani insanların nasıl baktıkları, bakılan şeyden ne derece istifade edeceklerini de belirler. İş, kişide ve bakışında biter. Kimisi vardır ki, Kâbe’nin adı anıldığında binlerce km uzaklıkta gözleri nemlenir. Gönlü burkulur Kâbe hasretinden. Ancak kimisi de vardır ki, Kâbe’nin yanında, türlü edepsizlikler içerisinde bulunur. Kimileri de vardır ki, daha Ramazan ayı gelmeden heyecana bürünür. Ayrı bir sevinçle bu mübarek ayı karşılar. Ancak kimileri de nice Ramazanlar gelir geçer de farkına varmaz. Niceleri ardına kadar açılan cennetlere göz kırparken, niceleri kapanmış olan cehennem kapılarını zorlar dururlar inatla.
Bu durumun sebebi bellidir. Ramazan da Kâbe gibi kendine iyi bakana hizmet eder. Hayra, hakka vasıl kılar. Öyleyse bize düşen bakışımızı fenâlıklardan ve gafletten arındırıp biliçli ve firasetli bakmaktır. Fırsatı kaçırmamaktır. “Okuyana kâinat bir kitaptır.” O halde “Ramazan, halden hale girme mevsimidir.”
2. Oruç “Müslüman kişiliğini biçimlendirme sanatı”dır. İnşa ve imâr etmedir. Oruç ibadeti, usulüne uygun yapıldığında kişiliğin oluşumu ve oturmasında ciddi rol oynamaktadır. Türlü türlü zaafiyetlerin giderilmesine hatta kuvvet kazanmasına yardımcı olur. Cennetin anahtarı olan sabır, oruçla öğrenilebilir. Gereksiz tartışma, kavga, hırıltı-gürültü oruç ibadetinin kişiye kazandırdığı vakur duruşla yerini sükûnete, anlayışa bırakır.
3. Oruç, bir “manevî koruma kalkanı”dır. Her çeşit aşırılığın, fenâlığın, azgınlığın alabildiğine fazlalaştığı günümüz dünyasında etraftan gelen tüm manevî tehlikelere karşı bir kalkana ziyadesiyle ihtiyaç vardır. Oruç, varolan günahları giderdiği gibi, daha sonrasında yapılabilecek günahlardan da kişiyi uzaklaştırır. Oruç, bir göz doktoru gibidir. Ona başvuran kişi, görme bozukluklarını öğrenir. Hayata doğru bakmayı, varlığı doğru analiz etmeyi sağlayacak basiret gözlüğüne sahip olur. Hakikat gözlüğüyle bakan kişi, iyiliklerle hemhal olur ve fenâlıklardan sakınır. Böylece mânen korunmuş olur.
4. Oruç, halden anlama işidir. Ramazan zayıflama mevsimi olmaktan çok zayıfın haline girebilme mevsimidir. Televizyonlarda diyetisyenlerin açıklamaları hayret vericidir. Orucun mantığından ne derece uzak olunduğu rahatlıkla anlaşılmaktadır. Özellikle sahurlarda hangi yiyeceklerin yenilmesi gerektiği anlatılıyor çoğu zaman. Gün içerisinde acıktırmayacak ve tok tutacak yiyecek ve içecekler. Şunları yerseniz oruçlu olduğunuz vakitlerde fazla açlık hissetmezsiniz.
Halbuki, açlık hissetmeyeceksen ne diye oruç tutuyorsun ki? Susuzluk çekmeyeceksen orucun ne anlamı var? Kişi acıkacak ki, açın halinden anlasın. Susayacak ki, bir yudum suya hasretle bakan bağrı yanıkları anlasın. Günün sadece bir vaktinde açılan kuyudan günde sadece bir kez su alabilen mültecilerin halini bir nebze farketsin. Ramazan’da şişmanlayan ümmetin tosuncukları, kıtlıktan kaburgaları çıkmış, kafatası bedeninden büyük duran, yürümeye mecâli kalmamış, göz pınarları kurumuş, sefâlet içerisindeki kardeşlerini nasıl anlayabilir? “Ramazan’da oruç tutup da infâkı düşünmeyen bir mü’min, tuttuğu orucu sorgulamalıdır.” İnfâkı akla getirmeyen oruç, eksiktir. Manevî derinlikten uzaktır.
5. Oruç, “besmele”dir. Nice kötü halleri bırakıp yeni ufuklara yelken açmaktır. Selâmet yurdu oruçluyu beklemektedir. “Ramazan ayı, hayra anahtar, şerre kilit olma ayıdır.” Bir besmele çekerek dirilme ayıdır. Alkol bağımlılarının, madde bağımlılarının, kötü hallerden kurtulmayı umanların kurtuluş limanıdır. Umut iklimidir. Ümidin yeşerdiği af zamanıdır. Rahmetin ve mağfiretin coşageldiği bir aydır. Bire bin verilen hatta hesapsız rızıkların dağıtıldığı mukaddes bir zamandır.
Rabbimiz! Bize dünyada ve ahirette iyilik ve güzellikler ihsan eyle. Ve bizi cehennem azabından koru.
Adem POLAT
20.06.2015 Balıkesir

YAZARIN SON YAZILARI
Mescid-i Aksa - 7 Ağustos 2017
Kurban’dan Notlar!.. - 7 Ağustos 2017
Kalp Medeniyeti - 12 Temmuz 2017
Kalbe Dokunmak - 17 Haziran 2017
Maruf mu, Münker mi? - 17 Haziran 2017
“maruf” ne demektir? - 13 Aralık 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın