Maruf

Oruçlu iken adet görmeye başlayan bir kadının orucu bozulur mu? İmsaktan sonra adet hali sona eren kadın o gün oruç tutabilir mi?

Mehmet Salih Kumaş

Mehmet Salih Kumaş

Oruçlu iken adet görmeye başlayan bir kadının orucu bozulur mu? İmsaktan sonra adet hali sona eren kadın o gün oruç tutabilir mi?

Oruç tutmaya niyet eden bir kadın eğer gün içerisinde adet görürse, orucu bozulmuş olur. Bu durumdaki kadının iftarı beklemeksizin yiyip içmesi mümkündür. Ancak yine de  ramazan ayının hürmetine binaen iftar vaktine kadar beklemesi daha uygun olur. Bu şekilde orucu bozulan kadın, daha sonraki bir vakitte orucu kaza eder.

Benzer şekilde imsak vaktinden sonra adet hali sona eren kadının da orucu bozulmuş sayılır. İmsaktan sonra gusül alarak temizlenmiş olmak oruca devam için yeterli değildir.

Kadınların oruç tutabilmek için adet geciktirici yöntemlere başvurmaları caiz midir?

Hayız hali (adet görmek) oruç tutmaya engeldir. Ancak ilaç kullanımı sebebiyle periyodik kanama meydana gelmediğinden oruca engel teşkil edecek bir durum bulunmayacaktır. Dolayısıyla normal adet döngüsüne dışarıdan bir müdahalede bulunulsa bile tutulan oruç geçerli olur. Fıkhî ve dinî açıdan durum bu olmakla birlikte işin tıbbî boyutu değerlendirildiğinde, adet geciktirmede kullanılan ilaçların vücut dışına atılması gereken kanı içeride hapsederek sağlığa olumsuz etkilerinin olabileceği gözden kaçırılmamalı ve zorunlu haller dışında bu yönteme başvurulmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın