Maruf

Oruca Ne Zaman ve Nasıl Niyet Edilir?

Mehmet Salih Kumaş

Mehmet Salih Kumaş

Oruca Ne Zaman ve Nasıl Niyet Edilir?

İslam dini, mensuplarından tüm yapıp ettiklerinde bilinçli olmalarını ister. Bu durum ibadetlerde çok daha fazla önem arz etmekdedir. Bu bilinç haline fıkıh dilinde niyet denir. Niyet temelde kalben (akıl düzeyinde) yapılır. Ancak dil ile teyid edilmesi de faydalı görülmüştür.  Bu bakım­dan, ister Ramazan veya kaza orucu olsun, isterse nafile olsun, her tür oruçta niyet şarttır.

Niyetin Vakti: Bir sonraki günün orucuna en erken akşam namazından sonra niyet edilebileceği konusunda İslam hukukçuları birlik içindedirler. Ancak en son ne zaman niyet edilebileceği konusunda mezhepler arasında farklı görüşler söz konusudur. Bu ihtilaflara mahal bırakmamak için kişinin sabah vakti girmeden önce veya geceden niyet etmesi en faziletli olanıdır.

Niyetin Şekli: Kişinin yarın tutacağı oruç ister Ramazan orucu olsun, isterse kaza, adak veya nafile oruç olsun genel anlamda niyet etmesi yeterlidir. Meselâ; “Niyet ettim Allah rızası için yarın oruç tutmaya” veya “yarınki günün orucunu tutmaya” şeklinde niyet etse, ertesi gün Ramazan ise, bu niyet ramazan oru­cuna niyet yerine geçer; ertesi gün, daha önce oruç tutmak için vaktini tayin etmiş olduğu gün ise bu defa adak orucuna niyet etmiş olur. Bununla birlikte kişinin tutacağı orucun mahiyetini tam olarak ifade etmesi (tayin) ise daha faziletlidir. Meselâ “Yarınki ramazan orucunu tutmaya niyet ettim” demesi gibi.

 Ramazan Orucuna Toptan Niyet Edilebilir mi?

Fakihlerin çoğunluğuna göre Ramazanın her günü için ayrı ayrı niyet edilmesi şarttır. Çünkü her bir günün orucu kendi başına bir ibadet olup, öteki günlerde tutulan veya tutulacak olan oruçla ilişkisi yoktur; dolayısıyla bir günün orucu bozulduğu zaman sadece o günün orucu bozulmuş olur, öteki günlerin orucu bundan etkilenmez. Ancak bazı İslam hukukçuları, ara vermeksizin peş peşe tutulması gereken oruçlarda en başta yapılacak tek niyetin de yeterli olduğunu benimsemişlerdir. Bu görüşe dayanılarak, kişinin yolculuk, hastalık, hayız ve nifas gibi zorunlu sebeplerle ara verilmesi durumu olmadıkça ramazanın başında yapılan tek niyet, yeterli görülebilir. Ancak her gün için niyetlenmek oruç ibadetinin ruhuna daha uygundur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın