Maruf

Oruç Kimlere Farzdır? Oruç Tutmamayı mubah kılan şeyler nelerdir?

Oruç Kimlere Farzdır? Oruç Tutmamayı mubah kılan şeyler nelerdir?

Kişinin oruç tutmakla mükellef olması için; Müslüman, akıl sağlığı yerinde ve ergen (buluğ çağına ermiş) olması gerekir. Buna göre gayrimüslimlere, akıl hastalarına ve çocuklara oruç tutmak dini bir sorumluluk değildir. Ancak fiziksel özelliklerine bakılarak çocukların oruca alıştırılmaları ve oruç sevgisi kazandırılması dinimizde güzel görülmüştür. Çocukların tuttuğu oruç geçerli ve sahihtir. Çocukların öğleye kadar Tekne Orucu tutmalarına da izin verilmelidir.

Orucun farz olması için, ayrıca yolcu olmamak gerekir. Yolcular dilerse oruç tutar, dilerse tutmazlar. Tutarlarsa oruçları, Ramazan orucu yerine geçer. Tutmazlarsa, tutmadığı günleri aynı sayıda kaza ederler. İslam dini yolculara oruç tutup tutmamakta bağlayıcı bir hüküm getirmemiştir. Bununla birlikte, kendisine bir zarar vermiyorsa, yolcunun oruç tutmalarını tavsiye etmiştir.

Orucun farz olmasının bir başka şartı da, mükellefin sağlıklı olmasıdır. Hastalığın oruç tutmayı engelleyici oluşu, güvenilir doktor veya mükellefin tecrübesine göre kendisi tarafından ciddi olarak nitelenince belirlenir. Ölüm veya bir organının zarar görme korkusu bulununca, oruç tutmak haram olur. Bu durumda, orucun derhal bozulması zorunlu hale gelir. Tutulamayan oruç daha sonra kaza edilir.

Gebe veya emzikli kadınların da durumu aynıdır. Şayet kadın, kendisine yahut çocuğuna bir zarar gelmesinden korkuyorsa oruç tutmayın daha sonraya bırakmalıdır. Yine oruç tutmaktan âciz olan yaşlı kimselerin de oruç tut­mamaları, bunun yerine, tutamadıkları her gün için bir yoksulu do­yuracak kadar fidye vermelerini öngörmüştür. İyileşme ümidi bulunmayan hastalar da bu hükümdedir. Ancak rama­zanda oruç tutma gücüne sahip olmayıp da, daha sonra kaza edebilecek durumda olanlar fidye vermeyip tutamadıkları oruçları kaza ederler.

İyileşmeyen sürekli bir hastalık nedeniyle oruç fidyesi veren kimse daha sonra oruç tutmaya güç yetirecek olsa fidyenin hükmü kalmaz; oruç tutması ve önceki tutamadığı oruçları kaza etmesi gerekir.

İslam hukukçuları, suiistimal edilmemek kaydıyla ileri derecede açlık ve susuzluk halinde de başlanmış orucun bozulabileceğini dile getirmişlerdir. İleri derece açlık ve susuzluk, kişinin helak olmaktan, beden ve ruh sağlığının ciddi boyutta bozulmasından endişe etmesi, bu endişenin de tecrübeye veya ehil doktor raporlarına dayanması gerekir. Bu durum kuvvetle muhtemel ise, kişinin orucunu bozması caizdir. Ölüm tehlikesinin açık olması halinde ise oruç tutması haram olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın