Maruf

Neden Mâruf_?

Orhan Tuna

Orhan Tuna

Mâruf Medya ve Tanıtım
  İyi insan olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Bu sorunun cevabını verebilmeniz için önce kalbinize müracaat etmelisiniz. Şu an aklınızdan yaptığınız kötülükler geçiyor değil mi? Ama yine de iyi insan olmak için kalbiniz aklınızla çetin bir mücadeleye giriyor. Ve sonunda cevap veriyorsunuz sizden daha kötü insanları düşünerek "evet ben iyi bir insanım" diyorsunuz, kalbinize de bir hançer saplayarak yapıyorsunuz bütün bunları. Hâlbuki Mâruf'u bilmiyorsunuz...

Mâruf; islamın iyilik mesajıdır bütün insanlığa. O öyle bir iyiliktir ki; güzel ahlak ağacının ilk meyvesidir. Koskoca ağaçlarda bile en büyük marifet ve gayenin meyvedeki lezzet olması gibi kainatın halifesi insanoğlunun en büyük marifeti de iyilik(mâruf) yapma erdemidir. Bu erdem Allah'ın rahmetinin coşa geldiği en büyük nimettir. Yüce Rabb'imiz bizlere iyilik yapmayı ve bunu da ancak kötülüğün karşısında durarak yapabileceğimizi bildiriyor. 

Şüphesiz insanoğlunun yaratılış gayesi Allah'a kul olmaktır.Kulluk ise nefse ağır gelmektedir.Hele günümüzde teknolojinin bütün nimetlerinden yararlandığımız bu bilgi çağında nefsimizin iştahı o kadar kabarmış ki kalbimiz aklımıza, aklımız bedenimize bir türlü söz geçiremez halde. Günümüzde kapitalizmin hüküm sürdüğü acımasız materyalist düşünce ve faaliyetler zinciri tüm dünyaya hakim olmuş durumda. Çevrenizdeki insanlara bir sorun dertleri neymiş? Çoklarının cevabı hemen hemen aynı olacaktır.Daha iyi bir ev, daha lüks bir araba ve daha çok para ve aynı yörüngede ilerleyen yüzlerce amaçsız düşünce...

Felaket senaryoları çizmeye her ne kadar gerek yok diye düşünsek te fotoğrafı doğru okumak niyetindeyiz.Maksadımız bağcıyı dövmek değil üzüm yemektir.İslama ve müslümanlara yapılan hizmet en büyük mâruf(iyilik)'tur.Bu amaçla Mâruf derneği kurulmuş ve erdemli bir toplum için iyi insan modelini geliştirmiştir. Toplumun yapı taşını oluşturan aile ve en nihayetinde her bir birey; küçük yaşlardan itibaren gerek islami gerekse fen ilimleriyle donatılmalı, kişisel muhakeme yeteneği olan ve aynı zamanda hakkı batıla karşı savunan yeryüzünde Allah'ın birer halifesi hükmünde salına salına dolaşan bir ümmet olma bilinciyle yetiştirilmelidir.

Bir güzel insan şöyle buyuruyor; "Güzel ahlak öyle kitaptan okuyarak öğrenilmez. Güzel ahlak bizzat yaşayan güzel ahlak sahibi insanlardan öğrenilir." Bu bağlamda güzel ahlak sahibi aynı zamanda ilmiyle de kalitesini ispatlamış, insanlar tarafından gıbta ile bakılan maddi ve manevi ilimleri birbiriyle harmanlamayı başarmış kaliteli hocalar tarafından "MÂRUF İLİM İRFAN KÜLTÜR VE EĞİTİM MERKEZİ" inde yetiştirilecek bireylerle erdemli bir toplumun temelleri atılacaktır.


İnsanlığın sahip olduğu bilgiye rağmen düştüğü karanlıklara bir mum yakabilmek ümidi ve duasıyla...                   

                      04,06,2013

Orhan TUNA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın