Maruf

Moskova’da tarihi hutbe!!!

Orhan Tuna

Orhan Tuna

Mâruf Medya ve Tanıtım

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Moskova’da 15 bin kişiye cuma hutbesinde seslendi. Görmez, yapılan yapılan baskılara rağmen kimliklerini koruduklarını söylediği Rusyalı Müslümanlardan buna devam etmelerini istedi.Moskova’da tarihi hutbe
Uluslararası Teoloji Konferansı’nın açılış programı için Rusya’nın başkenti Moskova’da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 15 binden fazla Müslümana tarihi bir hutbe verdi. Geçtiğimiz Eylül ayında açılışı gerçekleştirilen Moskova Merkez Camiinde hutbe irat eden Görmez, hutbesinin başında Rusya’da yaşayan Müslümanlara Türkiye’den selam getirdiğini söyledi.

KİMLİĞİNİZİ KORUYUN

Görmez, İslam’ın rahmet mesajlarının bu topraklara kılıçla kalkanla değil, barışla, ilimle ve hikmetle geldiğini ifade ederek, “Sizin atalarınız yüzlerce yıl önce Volga Nehri’nin etrafında, İdil-Ural bölgelerinde tevhidin, adaletin, merhametin kurucusu oldular. Sizler Maveraünnehir İslam medeniyetinin çocukları olarak bin yıldır bu coğrafyada kendi vatanlarınızda imanınızı, İslamınızı, Müslümanlığınızı muhafaza ettiniz. Yüzyıllık tüm ideolojik baskılara rağmen kimliğinizi korudunuz. Bugün de size düşen Müslüman kimliğinizi korumak ve muhafaza etmektir” diye konuştu.

KAN VE GÖZYAŞI ARTIYOR

Görmez, bugün İslam coğrafyasının tarihin en zor süreçlerinden geçtiğine işaret ederek, “Yüzyıldır akan kan ve gözyaşı son yıllarda artarak devam ediyor. Tarih boyunca selam ve eman yurdu olan medeniyet merkezlerinden ateşler yükseliyor. Milyonlarca insan yerinden yurdundan koparak göç ediyor. Akdeniz sadece mülteciler mezarlığına değil, vicdan ve merhamet mezarlığına dönüştü” şeklinde konuştu.

ÜMİTSİZ OLMAYIN

Yaşanan olumsuzlukların ümitsizliğe neden olmamasını söyleyen Görmez şöyle devam ett: “İslam dünyasında olup bitenler, sizin kardeşliğinize asla gölge düşürmesin. Sizler tarih boyunca ecdadınızın inşa ettiği hikmetli yoldan ayrılmayınız.”

KARDEŞLİĞE İHTİYACIMIZ VAR

İslam ümmeti olarak İslam diyarlarını yeniden ilim, hikmet ve marifet yurduna dönüştürmek için çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirten Görmez, “Bugün İslam coğrafyasında yeniden barış ve esenliği, merhamet ve şefkati, kardeşlik ve dostluğu, hak ve adaleti, ahlak ve fazileti egemen kılmaya ihtiyacımız var” diye konuştu. Görmez tüm Müslümanlar için dua istediğini belirterek hutbeye son verdi. ve ardından cuma namazını kıldırdı.

Bir bütünün parçalarıyız

Mehmet Görmez hutbesinde Müslümanların kardeşliğini vurgulayarak “Bizler aynı dini, aynı imanı, aynı inancı, aynı değerleri paylaşıyoruz. Aynı kültürün, aynı medeniyetin çocuklarıyız. Bu kardeşlik soy, sop, ırk, renk, dil, bölge ve asabiyet temelinde bir kardeşlik değildir. Müslümanlar, aynı bedenin organları, aynı binanın tuğlaları gibidir” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın