Maruf

Mahremi olmayan kişilerle internet üzerinden görüşmek caiz midir? İnternet üzerinden evlilik caiz midir?

Mehmet Salih Kumaş

Mehmet Salih Kumaş

Bir Müslümanın diğer Müslüman kardeşleriyle gerçek hayatta olduğu gibi sanal ortamda konuşup görüşmesinde, dertleriyle dertlenmesi ve bu yolla haber ve bilgi edinmesinde dinen bir sakınca yoktur. Ancak internet  üzerinden görüşmenin de bazı kural ve sınırları olmalıdır. Örneğin bir erkeğin bir kadınla şehevi hisler uyandıracak şekilde görüşmesi/paylaşımda bulunması veya duygusal yakınlaşmaya sebep olacak diyaloglar içinde olması caiz değildir. Özellikle evli kişilerin bu şekildeki görüşmeleri, eşlerinin kendilerine olan güven ve itimatlarını sarsmakta, boşanmalara hatta aile içi şiddet ve cinayetlere  yol açabilmektedir.

Fakat Allah’ı, ölümü, ahireti ve dini duygu ve düşünceleri hatırlatan konuşmalar, bilgi edinme veya verme amaçlı görüşmeler caizdir. Yine de kadın-erkek arasında iyi niyetlerle başlayan özel/kapalı görüşmelerin her zaman kötü şeylere sebep olabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca bu konuda başkalarından fetva alsak bile yaptığınız bu işi bir de vicdanımızda sorgulamamız ve  yaptığımız işin ne kadar doğru olduğunun fetvasını iç dünyamızda kendi kendimize de vermemiz gerekmektedir.

Evlenmeyi düşünenlerin, yanlarında kimse olmadan başbaşa/halvet halinde  konuşmaları/görüşmeleri caiz olmadığı gibi  internette diğer insanların bilgisi ve kontrolü dışında istendiği gibi  konuşmak ve chatleşmek de caiz değildir. Sağlam ailelerin ve aile bağlarının kurulabilmesi için, evliliğin sağlam temellere dayandırılması gerekir. Bu nedenle İslamiyet adayların birbirleriyle görüşmesini ve daha iyi tanışmalarını amaçlamıştır. Sanal ortamda tanışarak anlaşan kişilerin, eksik yönlerini çok kolay gizleyebildikleri, yalan ve yanlış bilgi verebildikleri bilinmektedir. Bundan dolayı, iyi ile kötünün, doğru ile yalanın, güzel ile çirkinin, dindar ile dindar olmayanın birbirinden ayrılması çok daha zor olan bu sanal dünyada bir eş arayışına girişmek çoğunlukla sağlıksız ve mutsuz evliliklere sebep olabilmektedir.

Kişinin internet aracılığıyla tanıştığı biriyle evlenmesi diğer şartları yerine getirmesi halinde caizdir. Ancak internet aracılığıyla tanışan gençlerin, düşüncelerini ailelerine açmadan önce yoğun bir duygusal ilişki içine girdikleri hatta ileride ciddi pişmanlıklara sebep olacak birliktelikler yaşadıkları sık sık karşılaşılan bir gerçektir. Böyle süreçlerden sonra aldıkları evlilik kararlarını ailelerine açan gençlerin, aileleri razı olmasalar bile evlenmekte direttikleri veya evlenmek zorunda kaldıkları görülmektedir. Binaenaleyh; birbirlerini ve ailelerini tanımayan iki kişinin, internet üzerinden tanışarak evlenmeleri dinen çok doğuru değildir. Hangi yolla olursa olsun, evliliğin hukuki ve sosyal bir olgu olduğu kadar, dinî ve ahlakî bir kurum olduğu da unutulmamalı, dinin ve ahlakın öngördüğü kurallar ve sınırlar asla çiğnenmemelidir. Evlilik öncesi yapılan her yanlış, Allah’ın ileride evlilikle lûtfedeceği gerçek nimetlerden çalınan yalancı mutluluk ve hazlar olduğu unutulmamalıdır. Selam ve duam ile…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın