Maruf

“Lezzetleri kaçıran ölümü hatırlamayı artırınız…” Resulullah (sav)

Nice hatalara tutunanlar vardır ki ölüm onların hayatını kötü amel üzere sonlandırmış, inen felaket onu kabre yerleştirmiştir. Eğer gaflet ederse bu gafilin akibetidir. ” Onları bırak; yesinler, eğlensinler ve boş ümit onları oyalayadursun. (Kötü sonucu) yakında bilecekler!”  (Hicr 3)

Kısa ömre aldanıp hasta yatağında uyuyan nicesi vardır ki uyarılara aldırmaz, yanlış ve israf ile uğraşır. zararı hissettiği zaman pişmanlık ateşine tutulur; ” Onları bırak; yesinler, eğlensinler ve boş ümit onları oyalayadursun. (Kötü sonucu) yakında bilecekler!”

Heva şarabını helal sayan nicesi vardır ki, kaseden kanıncaya kadar içer. O hevanın yüz çevirmöe caddesindedir. Ölümü ve ondakileri hissettiği zaman ne yiyebilir ne de içebilir. ” Onları bırak; yesinler, eğlensinler ve boş ümit onları oyalayadursun. (Kötü sonucu) yakında bilecekler!”

Topluluğun nimetlerine aldanma, bugünden sonra yarın vardır. Bırak onları tercihlerinde, onlara kınama vardır, hareket ettirmek ölüye fayda verir mi? ” Onları bırak; yesinler, eğlensinler ve boş ümit onları oyalayadursun. (Kötü sonucu) yakında bilecekler!”

Haramdan kazanarak yığınlar biriktirirler, şirk ve günahlardan nasibi düşünürler, insanlar uykudadır, gece uyanırlar, uzun zaman pişmanlıkla uyuyamadan düşünürler. Helal olmayan şeyler göndermişlerdir, heva yolunda çalışarak. ” Onları bırak; yesinler, eğlensinler ve boş ümit onları oyalayadursun. (Kötü sonucu) yakında bilecekler!”

Onların kıyametten haberi yoktur, ömür geçer saat, saat. En şerefli ticarette sermayeden ziyan etmişlerdir. Taat hususunda ağırlaştılar, günaha gelince parladılar. ” Onları bırak; yesinler, eğlensinler ve boş ümit onları oyalayadursun. (Kötü sonucu) yakında bilecekler!”

Nasıl doğruyu bulamaz aciz kalırlar, hataların kötülüğünden uyandıkları halde, bütün yaptıkları çirkindir, günahın azından nasıl da korkarlar, hal diliyle boğuldum diye yardım isterler, korkum beladan değil. ” Onları bırak; yesinler, eğlensinler ve boş ümit onları oyalayadursun. (Kötü sonucu) yakında bilecekler!”

“Lezzetleri kaçıran ölümü hatırlamayı artırınız…” Resulullah (sav)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın