Maruf

Kredi Kartı ile Kurban alınabilir mi?

Kurban olarak kesilecek hayvan satın alınırken İslam muamelat hukukunun belirlediği kurallara riayet edilmesi gerekmektedir. Mesela domuz, içki vb. haram olan bir şey verilerek veya bir iş yapılarak kurban alınması caiz olmaz. Helal yolla kazanılmış bir paranın veya eşyanın verilmesi mümkün olduğu gibi, helal olan bir iş karşılığında (satıcının evini boyamak, arabasını tamir etmek gibi) de kurban satın almak caizdir. Ancak kişinin faizli yollarla (kredi çekerek vb.) kurban bedelini temin etmesi kesinlikle caiz olmaz. Bu, çalınmış bir suyla abdest almak, gasbedilmiş bir yerde namaz kılmak gibidir.
Satıcının ücretsiz olarak (hibe) kurban vermesi halinde, kişi ister zengin olsun, ister fakir olsun bu kurban geçerli olur.
Kurban alacak kişinin mümkünse kurban bedelini satış esnasında veya kesimden sonra ödemesi en doğru olanıdır. Ancak kurban kesmek istediği halde o günlerde elinde parası olmayan kişinin, satıcının da rızası ile kurban bedelini daha sonra vermesi mümkündür. Bunun bir süresi de yoktur.
Aynı şekilde, kişinin kredi kartı kullanarak kurban alması da caizdir. Ancak kredi kartı ile yapılan tüm alış-verişlerde şu noktalara dikkat etmek gerekir: 1- Kesinlikle kredi kartı ile para çekerek kurban satın alınmamalıdır. 2- Satışı pos makinasından yapmak ve ister tek çekim, ister taksitli olsun ödenmesi gereken meblağın tamamının, tam vaktinde ödenmesi ve faize düşülmemesi gerekir.
Ayrıca satıcının alacağı bedeli vakti gelmeden bankadan talep ederek negatif faize sebep olunmaması da gerekir. Günümüzde maalesef birçok işyeri vakti gelmeden biriken alacaklarını talep ederek bankalara faiz ödemektedir. Bu muamele çek kırdırmak gibi kesinlikle caiz değildir. Tüm alış-verişlerde özellikle de kurban ibadetini yerine getirirken bu tür caiz olmayan yollara başvurmaktan uzak durulmalıdır. Selam ve dua ile…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın