Maruf

Kral kobra’nın özellikleri nelerdir?

Kral kobra’nın özellikleri nelerdir?

Yılan türleri içerisinde en çok tanınan türlerin başında gelmektedir.

Kafa ve kafaya yakın kısmının düz şekli alabilmesi ve kafası ile birlikte vücudunun belli bir kısmını dik tutabilmesi diğer yılanlardan ayrılan bir özelliktir.

Kral kobranın boyu ve ağırlığı ne kadardır?

Kral kobralar genel itibari ile 3-4 metre uzunluğundadır. Fakat dünyada bugüne kadar ölçülmüş en büyük kobra yılanını boyunun 5,6-5,7 metrelik bir boya sahip olduğu kayıtlara geçmiştir. Ama bu yılanın uygun ortamlarda boyunun 6-7 metre uzunuğu kadar çıkabileceği belirtilebilmektedir. Kobra yılanlarının ağırlıklarının 9-10 kiloya kadar çıktığı bilinmektedir.

Kral Kobra’nın zehrinin gücü ne kadar?

Dünyanın en zehirli yılan türlerinden bir tanesi olan kral kobra çok güçlü bir zehre sahiptir. Tek bir ısırıkta bulunan zehir miktarının yaklaşık olarak 15-20 insanı öldürebilecek güçte olduğu belirtilmektedir.

Ayrıca Kral Kobranın bir fili ısırırsa fil yaklaşık 3 saat içinde ölür.

Kral kobranın zehrinin Fravun faresine karşı fazla etkili olmadığı ve Kral Kobranın bu fareyi gördüğü zaman genelde kaçtığı bilinmektedir.

Kral Kobra yılanlarının ömrü ne kadar?

Kral kobra yılanlarının ömre yaklaşık 20 yıldır. Ama bazı kaynaklarda 30 yıla kadar uzayabileceği bilgiside mevcuttur.

Dünyanın en büyük zehirli yılanı olma özelliğini elinde bulundurur.

Yılda 4-6 kez deri değiştirir.

Kral kobranın zehirli dişlerinin uzunluğu yaklaşık 1 cm civarındadır.

Kral kobra genel olarak yılanlarla beslenir. Çok nadir kertenkele yedikleri olmuştur. Yılan yiyen bir yılan türüdür. Zaten isminin latincedeki anlamı “Yılan Yiyici” dir.

En çok nerelerde görülür ve nerede yaşarlar?

Kral kobra yılanı en çok Hindistandaki ormanlarda, Endenozyada, Malezyada ve Güneydoğu Asyada ve Hindistanın güneybatı bölgesinde Batı Get adı verilen sıradalarda en çok görüldüğü yerlerdir. Bu yerler arasında en çok Batı Get bölgesinde bulunur.

Kral Kobralar nasıl avlanırlar?

Mükemmel bir koku olma duyusu vardır. Bu koku olma duyusuda çatallı dili sayesinde olur. Gözleride oldukça iyi gören bir yılan türüdür. Avını zehir ile öldürür ve bütün olarak yutar. Kral kobra yılanının ağızları esnek olduğundan kafasından büyük avları dahi yutabilmektedir. Kral kobralar eğer büyük bir av yakalayıp yuttuktan sonra aylar ile ifade edilebilecek kadar uzun süre beslenmeden yaşayabilir çünkü metobolizmaları çok yavaş işler.

Kral Kobralar nasıl ürerler ve çoğalırlar?

Kral kobralarnın üreme yaşları genel itibari ile 4 yaşına ulaştığı yaştır. Erkek kral kobralar çiftleşme önceliği için birbirleri ile yarışırlar. Ve kazanan çiftleşme önceliği kazanır. Çiftleşme ayı ocak ayıdır. Çiftelşme yaklaşık olarak 1 saat kadar sürebilir. Çiftleşmeden yaklaşık 1 ay sonra 15-20 civarında yumurta dişi tarafından bırakılır.

Kral kobralar her yıl çiftleşirler. Dişi kobralar çiftleşme sonunda spermleri depolayabildiği için bu spermler sayasinde 2-3 yıl yeniden çiftelşmeye gerek duymayabilir.

Kayıtlarda genelde dişi kobraların çiftleşmede dikkatli davrandıkları çünkü reddedilme durumunda erkekleri tarafından öldürülebileceği aynı şekilde dişilerinde erkekleri öldürebileceği belirtilmektedir.

Dişi kral kobralar yumurtlamadan önce yumurtaları için yuva yaparlar (yuva yapan tek yılan türü kral kobra yılanıdır)

Dişi kral kobra yumurtalar üzerinde kuluçkaya yatar ve bu yaklaşık olarak 60-80 gün civarında olur. Erkek Kral Kobra ise yavrular çıkıncaya değin yuva etrafında kalır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın