Maruf

Kaş aldırmak, bacak, kol ve yüzdeki tüyleri/kılları gidermek caiz midir?

Mehmet Salih Kumaş

Mehmet Salih Kumaş

Allah Teâla, her insanı ayrı bir güzellikte yaratmıştır. Müslümana düşen Allah’ın kendisine layık gördüğü fıtrî güzelliğe razı olmak ve başkalarına benzeme düşüncesinde olmamaktır.  Kadın olsun erkek olsun her müminin bedenin var olan doğal güzelliğe şükredip, Allah’ın uygun görüp ihsan ettiği kadarına razı olması, sahip olduğu  imanın bir gereğidir. Zorunlu bir durum olmadığı müddetçe kişinin vücudu üzerinde müdahalede bulunması dinen caiz değildir. Zira Peygamberim Efendimiz (a.s.m.), başına ilâve saç takana, cildine dövme yapana ve yaptırana, güzelleştirmek maksadıyla dişini inceltip seyrekleştirene, kaş ve kirpiklerini yolan kadınlara, Allah’ın yarattıklarını değiştirdikleri için ilahi rahmetten uzak kalmış olacaklarını bildirmiş ve ikazda bulunmuştur.

Fıkıh alimleri bu hadise binaen kaşları inceltmenin, tabii şeklinden çıkarmanın, kirpikleri düzeltmenin veya takma kirpik kullanmanın caiz olmadığını belirtmişlerdir. Çünkü diş, kaş ve kirpik birer uzuv/organ olarak kabul edilirler. Ancak sonradan biten ve özellikle kadının erkeğe benzemesine yol açan bıyık-sakal gibi yüzdeki kılların giderilmesinde bir sakınca olmadığını hatta müstehap olduğunu ifade etmişlerdir. Aynı şekilde kadının bacağındaki, kollarındaki kılları gidermesinde de bir mahzur yoktur. Çünkü bu tüyler/kıllar kaş-kirpik gibi bir uzuv mesabesinde değildir.

Kaşların arasında ya da kenarlarında biten tüylere/kıllara gelince:

Şayet kadının kaşlarının normal görünümü, kadına erkeğimsi bir görünüm veriyorsa, her bakanın gerçekten komik ve çirkin bulduğunu kişi hissediyorsa bu çirkinliği gidermesine cevaz verilmiştir. Ancak kişinin normal kaşlara sahip olduğu halde, modaya uyarak kaşlarını inceltmesi, küçültmesi veya yerlerini değiştirmesi dinen kesinlikle caiz değildir.

Alimlerin çoğuna göre; kadının kocasına güzel gözükmek için ve onun izni ile yüzünde, kadınlara mahsus olmayan tüylerin (sakal, bıyık tüyleri) bitmesi halinde bunları alması, güzelleşmek için makyaj yapması, kaşlarının etrafındaki dağınık tüyleri (iki kaş arası, etrafı) alması ve çok uzamış olanları kısaltması caizdir. Ancak çoğunlukla bunları nâmahrem erkeklerin de görmesi mümkün olacağı için, Müslüman kadınların bu konuda hassas davranmaları ve fitneye sebep olacak şeylerden kaçınmaları dinî bir zorunluluktur.

İster kadın olsun ister erkek olsun, Müslümanın, Allah’ın (cc) yüzüne/bedenine verdiği doğal güzelliği bozmadan muhafaza etmesi, eserin Asıl Sahibi’ne (c.c.) olan hürmetin bir gereğidir. Sun’i ve yapmacık güzelleşme çabaları yerine ruh ve gönül huzurunun manevi aydınlığını yüzüne aksettirerek yüzündeki doğal güzelliğine güzellik katması ise İslam’ın ruhuna en uygun olanıdır ve’s-selam…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın