Maruf

Kalbe Dokunmak

Kalbe Dokunmak
1. “…Kulak, göz ve kalp/gönül, bunların hepsi ondan sorumludur.” (İsra, 36.)
• Rabbimiz, bizi ve ailemizi sorumluluğunun bilincinde olan müminlerden eyle!
2. “İşte size vâdedilen cennet! Ki o, Allah’a yönelen, emirlerine riayet eden, görmediği halde Rahmân’dan korkan ve Allah’a yönelmiş bir kalp ile gelen kimselere mahsustur.” (Kaf, 32-33)
• Rabbimiz, sana gerçek anlamda iman edebilmeyi ve sana içtenlikle yönelebilmeyi nasip eyle!
3. “Ancak Allah’a kalb-i selîm (temiz bir kalp) ile gelenler (o günde fayda bulur).” (Şuara, 89.)
• Rabbimiz, selim bir kalp ile huzuruna varabilmeyi nasip ve müyesser eyle!
4. “(Ne var ki) bunlardan sonra yine kalpleriniz katılaştı. Artık kalpleriniz taş gibi yahut daha da katıdır. Çünkü taşlardan öylesi var ki, içinden ırmaklar kaynar. Öylesi de var ki, çatlar da ondan su fışkırır. Taşlardan bir kısmı da Allah korkusuyla yukarıdan aşağı yuvarlanır. Allah yapmakta olduklarınızdan gafil değildir.” (Bakara, 74.)
• Rabbimiz, kalbi katılaşan bahtsızlardan etme bizi. Kalbimize rikkat, nezaket ve derin bir anlayış nasip eyle.
5. “(Seni yalanlayanlar) hiç yeryüzünde dolaşmadılar mı? Zira dolaşsalardı elbette düşünecek kalpleri ve işitecek kulakları olurdu. Ama gerçek şu ki, gözler kör olmaz; lâkin göğüsler içindeki kalpler kör olur.” (Hac, 46.)
“Andolsun, biz cinler ve insanlardan birçoğunu cehennem için yaratmışızdır. Onların kalpleri vardır, onlarla kavramazlar; gözleri vardır, onlarla görmezler; kulakları vardır, onlarla işitmezler. İşte onlar hayvanlar gibidir; hatta daha da şaşkındırlar. İşte asıl gafiller onlardır.” (Araf, 179.)
• Rabbimiz, bizlere düşünecek bir kalp ver. Kalplerimizi kör eyleme.
6. “Onlardan seni (okuduğun Kur’an’ı) dinleyenler de vardır. Fakat onu anlamalarına engel olmak için kalplerinin üstüne perdeler, kulaklarına da ağırlık verdik. Onlar her türlü mucizeyi görseler bile yine de ona inanmazlar. Hatta o kâfirler sana geldiklerinde: «Bu Kur’an eskilerin masallarından başka bir şey değildir» diyerek seninle tartışırlar.” (Enam, 25.)
• Rabbimiz, Kuran’ı okuduğu halde, dinlediği ve gördüğü halde kalbi mühürlenen ve üzerine perde çekilen bahtsızlardan etme bizi.
“Kalbleri iki parmağı arasında” tutan, (Müslim, “Ķader”, 17) Kalbleri nurlandıran, (Buhârî, “Daavât”, 9; Müslim, “Müsâfirîn”, 181) “şeklimize ve malımıza değil kalbimize bakan” (Müsned, II, 285; Müslim, “Birr”, 32) Yüce Rabbimiz, bizi affeyle, kalbimize sahip ol! Bizi bize düşürme, kötülüğü emreden nefsin elinde bizleri helak eyleme. Acı bize, merhamet eyle. Ey kalpleri evirip çeviren Allah’ım, kalplerimize muhabbetini lütfet! Onu manevî hastalıklardan muhafaza eyle..

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın