Maruf

Kairos Teknolojisi nedir? Bu yolla para kazanmak caiz midir?

Adını Yunan mitolojisindeki “fırsat tanrısı’ anlamına gelen kairos’tan alan Kairos Teknolojisi, İngiltere’de kurulmuş olup, yaklaşık 80 bin üyesi olan bir oluşumdur. Bu oluşum kendisini şirket olarak tanıtmakla birlikte, uzmanlar sadece 1000 sterlin sermaye ile kurulduğunu ve tüm dünyayadan üye toplamayı başardığını belirtmektedir.

Kairos teknolojisi, internetteki tanıtım videolarında çalışma mantığını kısaca şu şekilde özetlemektedir: Dünyadaki büyük şirketlerin sahip oldukları verileri/dataları güvenli bir şekilde korumak için, dunyanin farklı yerlerinde bulunan çok sayıda harddsike yaplastirarak verilerinin güvenliğini sağlamayı amaçlayan bir sistem olup sisteme üye olan insanların bilgisayar/laptoplarının harddisklerini kiralamalarından ibarettir. Bu şekilde şirketler hem kendilerini güvene almış hem de birçok altyapı masrafından kurtulmuş olmaktadırlar.

İlk bakışta çok mantıklı ve masum görülen bu çalışma yönteminin, biraz araştırıldığında basit bir kiralama olmadığı, harddiskini günlük 10 saat kiraya verenlerin, harddisk büyüklüğüne göre 125 dolardan 2775 dolara kadar giriş ücreti ödemek zorunda oldukları görülmektedir. Geçmişte bir çok örneğini gördüğümüz saadet zinciri gibi bir ağla sisteme üye yapılan herkesin gelirinden de para kazanılıyor olması sistemin çok karmaşık olduğunu göstermektedir. Ayda 26 ila 578 dolar gelir vaat eden bu sistemin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından incelendiği ve 2015 yılında Türkiye’ye girdiği ve hiçbir mesul kişinin ülkemizde bulunmadığı ifade edilmektedir. Hatta bu şekilde harddisklerini kullandıranların illegal oluşumlara dahil olma ihtimalinin bile bulunduğu yine yetkililer tarafından ifade edilmektedir. tanitim yazi/videolarında daha cok üyelerin ne kadar para kazanacağına odaklanildigi, üyelerden girişte niçin yüksek denilebilecek bir meblağın alındığını, daha hacimli harddisk kullandirarak daha fazla hizmet sunanlardan niçin daha fazla üyelik ücreti alındığı ve toplanan paraların nerede ve nasil nemalandirildigi gibi önemli sorulara hiç deginilmedigi görülmektedir.Zira bunlar bu yapılan işlemin hükmünü doğrudan etkileyen unsurlardır.

Bütün bunlardan sonra Kairos Teknoloji sistemi hakkında sağlıklı bir fıkhi açıklama yapmanın mümkün olmadığı ve bu sistemin üyelerinin paralarını tamamen kaybetme veya en azından toplanan bu yüklü paraların faiz yoluyla nemalandirilması ihtimali soz konusudur. Sonuç olarak Batı menşe’li bu para kazanma yolunun dinen ve aklen tercih edilmesinin doğru olmadığı kanaatindeyim. Vesselam…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın