Maruf

İtikaf ne demektir? On gün niyetiyle girilen itikaftan erken çıkmak caiz midir?

İtikaf ne demektir?

Kelime olarak bir yerde beklemek, durmak anlamına gelen itikaf, kişinin belirli kurallara uyarak bir mescitte ibadet niyetiyle inzivaya çekilmesi demektir. Hadis kaynaklarında Hz. Peygamber’in Medine’ye hicret ettikten sonra her yıl ramazanın son on gününde itikafa çekildiği bildirilmektedir. Hz. Peygamber ile birlikte eşlerinin de itikafa girdiği bildirilmiştir. Hz. Peygamber’in bu uygulamasından hareketle İslam alimleri oruç tutanların ramazanın son on gününde itikafa çekilmesini müstehap olarak değerlendirmişlerdir. Ramazan haricinde de itikafa girmek mümkündür. İtikafa girebilmek için diğer ibadetlerde olduğu akıllı, ergen ve Müslüman olmak şarttır.

Erkekler, niyet ederek namaz kılınan bir mescitte itikafa girebilirler. Kadınların ise evlerinin bir odasında itikafa girmeleri gerekmektedir. İtikafa giren kişi vaktini zikir, namaz, tefekkür ve Kur’an tilaveti gibi ibadetlerle geçirir ve doğal ihtiyaçları dışında mescitten dışarı çıkmaz. Bulunduğu yerde yer, içer ve istirahat eder. İtikafa girmek, insanın nefsani isteklerini kontrol altına almasına yardımcı olur. Dünyevî işlerden uzaklaşarak, ibadete ve tefekküre yönelen müminler hayatlarının anlamı üzerinde düşünme fırsatı bulurlar. İtikaf edilen yerde, dünyevi işlerle meşgul olmak, mesela hal hatır sormak, dünyevi meseleleri konuşmak, Allah’ın rızasına vesile olmayacak şeylerle meşgul olmak, böyle şeyleri okumak, yazmak, konuşmak, muhabbet etmek, uzun uzun uyumak itikafı bozmasa da sevabını azaltır.

Tuvalete gitmek, abdest almak ve gerekli olduğunda gusletmek gibi tabii ihtiyaçları için camiden dışarı çıkmak mümkündür. Cenaze namazı için ise dışarı çıkamaz. Kendisine veya malına bir zarar geleceği korkusuna kapılması ya da zorla çıkarılması halinde başka bir camiye gitmek üzere içerisinde bulunduğu cami veya mescidden çıkabilir. Bu zorunlu hallerin dışında camiden çıkarsa itikafı bozulur. İtikafı bozan ikinci husus ise cinsel ilişkiye girmektir.

Girilen itikaf, adak gibi vacip bir itikaf değilse, makul bir gerekçe ile sonlandırılabilir ve herhangi bir cezası yoktur. Ancak nafile de olsa, niyet edilen süreden önce sebepsiz yere ibadeti yarıda bırakmak güzel görülmemiştir. Buna rağmen tercih edilen görüşe göre, kazası da gerekmez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın