Maruf

İslam’a aykırı yapılan reklamlardan elde edilen gelirlerin hükmü nedir?

Mehmet Salih Kumaş

Mehmet Salih Kumaş

SORU: Hocam, bir akrabamın mobilya mağazasında çalışıyorum. Çalıştığım mağaza aynı zamanda büyük bir yatak markasının bayiliğini yapıyor. Bu marka,  mağazanın dışına asılmak üzere 2×2 metre büyüklüğünde bir reklam afişi gönderdi. Afişte, açık bir kadın fotoğrafı var. Bizim bu afişi herkesin görebileceği şekilde asmamız caiz midir? Bu şekilde kazanacağımız para helal olur mu?

CEVAP: Kıymetli Müslüman kardeşim, öncelikle bu hassasiyetinizden dolayı sizi tebrik ediyorum. Malumunuz Allah Teala,  emri bi’l-maruf nehyi ani’l-münker (iyiliği emretme, kötülükten sakındırma) sorumluluğunu Müslüman olan herkese yüklemiştir. Herkes gücü nispetinde, şahsında, ailesinde, sosyal ve ekonomik hayatında, nihayetinde yaşadığı devlette ve tüm dünyada İslam’ın ilkelerine göre bir hayat nizamının oluşması için gayret göstermek zorundadır.

Bilindiği üzere İslam  prensip olarak kadının çalışmasına karşı çıkmamıştır. Hatta bazı alanlarda kadınların istihdam edilmesi dini bir zorunluluk haline bile gelebilmektedir. Önemli olan kadının cinsel bir obje haline getirilmemesi, erkek-kadın ilişkilerinin İslam’ın öngördüğü ölçüler içinde ölçülü ve seviyeli olmasıdır. Bir kadının reklam afişlerinde, gazete ve dergilerde yayımlanması, radyo ve televizyonlarda istihdam edilmesi ise çok daha hassas bir konudur. Zira kapitalist Batı dünyasının kadını bir reklam aracı haline getirdiği ve kadınlığını sömürdüğü bilinmektedir. Bu İslam dininin asla kabul edilebileceği bir şey değildir. Buna göre kadın bedeninin öne çıkarılarak, cinsel bir obje haline getirilerek çalıştırılması veya reklamlarda kullanılması asla caiz değildir. Bu şekilde yapılan reklamların, elde edilecek kazancın helalliğine gölge düşürmesi, hatta harama dönüştürmesi söz konusudur. Buna göre bir yatak reklamında bir kadının kullanılması kesinlikle caiz olmayıp bu reklamların afişe edilmesi dolayısıyla vebal altına girileceği ve elde edilecek rızkın şüpheli hale geleceği aşikardır. Selam ve dua ile…

Bu Paylaşımı Beğen
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın