Maruf

İman ve Selam

Suat KURT

Suat KURT

Suat Kurt Kardeşler köyü Dursunbey Balıkesir

Ebu Hureyre’den rivayet edilen bir hadiste “Siz iman etmedikçe Cennet’e giremezsiniz.Birbirinizi sevmedikçe de tam iman etmiş olmazsınız.Size birbirinizi sevmenizi sağlayacak bir şey önereyim mi? Aranızda selamı yayınız.”
Yine “iman nedir? diye soruldu.” İman seni dünya hayatında mesut kılacak bir ahlaktır.”
Yukarıdaki hadislerde iki anahtar kavram var.
Birincisi, İMAN
İkincisi, SELAM
Üçüncüsü de Ahlak. Bu kavramı olmazsa olmaz diyeleceğimiz bir tıynet olarak da zikredebiliriz. Ama biz daha çok iki ıstılah üzerinde duracağız.
Selamlaşmak insanlar arası iletişimin anahtarı, adeta bu haslet insanın tabiatında var.
Bu kanalla birbirine iyi temennide bulunan insanlar, kapıyı aralamış olurlar. Aslında bu bir anlamda insanların kavgalı değil barış yanlısı olduğunun bir göstergesidir.
Bu yüzden, başta aile olmak üzere bunu uygulamak insana neşve katar.Peygamberimiz kızı Fatıma’ya “merhaba kızım” diye hitap ederek selamladığını biliyoruz.
Oyun oynayan çocukların yanından geçerken onlara selam verdiğini ve hatta kadınlar topluluğuna girerken dahi selamladığı vakidir.
Amaç bir iletişim ve sıcaklık sağlamak olduğuna göre selamlaşmada kullanılan lafızlara hep takılır olmuşuzdur. Örneğin ‘günaydın’ ifadesi bize öteden beri soğuk olmuştur. Günaydın diyen birinin aldığı cevap ‘aleyküm selam’ diye duyduğum dahi olmuştur fısıltı haberlerinden.
Lakin günümüzde farklı kültür ve alışkanlıklarımız var. Değişik selamlama biçimlerini kullanmak inanıyorum ki selam iletisinin amacına matuf olacaktır.
Dolayısıyla, yerine göre, ‘merhaba’, ‘günaydın’,’ hayırlı sabahlar’, ‘iyi günler’,’ kalın sağlıcakla ‘,’ iyi akşamlar’ ve buna benzer selamlaşma kalıplarının kullanılması ve bu kalıba göre karşılık verilmesi çok önemli.
Sözlerimi burada bitirmek niyetindeyim, zira; az ve öz olarak iletişimin beden unsurlarından olan mütebessim bir çehre selamı daha etkili kılacaktır emin olun. O yüzden güleryüzle göstermek bedenin sadakası yani sadakati olarak bize teşvik ve tavsiye edilmiş baş öğretmenimiz tarafından.
İşte o yüzden insanların birbirlerini sevebilmeleri, pozitif olabilmelerinin anahtarı, ana hattı buradan başlar ve vadedilen darüsselama bu kapıdan girilir.

Suat Kurt
Kardeşler köyü.

YAZARIN SON YAZILARI
Ruhun Buluşması - 29 Ekim 2018
Yol ve Yordam - 7 Ağustos 2018
Peygamber Sevgisi - 21 Mart 2018
İman ve Selam - 28 Şubat 2018
Eğitimde metod - 7 Ocak 2018
Mezhepler neden var? - 6 Ocak 2018
Maruf Mektebi - 2 Ocak 2018
Din Dili - 1 Ocak 2018
Zamanı Yaşama - 1 Ocak 2018
“Erdemli İnsan” - 1 Ocak 2018
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın