Maruf

İKRA!… = OKU!…

Orhan Tuna

Orhan Tuna

Mâruf Medya ve Tanıtım

İKRA!… = OKU!…

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.
Geçenlerde dinlediğim bir sohbette kulağıma şöyle bir cümle tutturulmuştu;
“Müslümanlar olarak biz, dinimizi gerçek manada bilmiyoruz ve bilmek için de okuyup araştırmaya çalışmıyoruz neden acaba? Çünkü bildiğimizi zannediyoruz da ondan.

Oysa ki yüzlerce kitap okuyarak kültürlü ve bilgili insan olma çabası içerisinde bulunan sayısız müslümanın, kendi kutsal kitabı olan “kur’anı kerimi” bir kez olsun baştan sona ilkin gerçek metnine sadık kalarak -arapça- sonra lügattaki karşılığı olarak kendi dilinde ve sonra da tefsirli meal şeklinde okumamış olması ne kadar da vahim değil mi?

Sahi, oku! denilince aklımıza ilk olarak ne geliyor?
İlköğretimden tutun da meslek edininceye kadar geceyi gündüze katıp sayısız sınavlarda başarılı olmak üzere okumak geliyor değil mi? Algılarımız ne kadar da değişmiş! Ne kadar da aslı tahrip edilmiş insan fıtratının…Oysa ki Rabbimiz, insanoğluna ilk önce kendini oku ve bil. Göreceksin ki varoluşun bir sebebe bağlı ve sonun bir yokoluş asla değil demekte.Kendini okuyarak bilince insanoğlu, belli sorumluluklar altında kendisine verilen ulvi görevi yerine getirmeye çalışabilir. Aksi halde bu hayatta okul okumayı marifet sananlar kendilerine emanet verilmiş makam ve şöhretin en zevkli yerinde uyanacaklar bu hayattan.Ne yazık ki okuyarak cahil kalanların akibeti hiç okumayanlara cihetle daha vahim değil mi?

Rabbim!
Tüm müslümanlara ilk vahyin hakikatini bildirsin.İslamı bilmeyi ve yaşamayı, islama hizmet etmeyi nasip etsin. AMİN

04,02,2016
Orhan TUNA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın