Maruf

İÇKİ FABRİKASININ PALETLERİ SATILIYOR

Mehmet Salih Kumaş

Mehmet Salih Kumaş

SORU: Hocam, bir içki fabrikası, paletlerini ihale usulü satışa çıkarıyor. Bu paletleri satın almak da dinen bir sakınca var mıdır?
CEVAP: İslam hukukuna göre yenilmesi-içilmesi ve kullanılması helal olan bir şeyin (mütekavvim mal) alınıp satılması da caizdir. Yenilmesi-içilmesi, kullanılması haram olan şeylerin ise ticarete konu olması caiz değildir. Buna göre içki fabrikasına ait de olsa özü itibariyle helal olan paletlerin alınıp satılması fıkhî açıdan caizdir. Ancak İslam hukukçuları, hukuki muamelelere dar ölçekten sadece rükun ve şart cihetiyle bakmamış, mekâsıd-ı şerî’a bağlamında (gâî-finalist) bir bakışla sebep ve sonuçlarını da dikkate alarak özü itibariyle (li aynihi) helal olan bazı muameleleri helal kapsamından çıkarmışlardır (haram li gayrihi). Örneğin üzüm üretmek ve satmak helal iken, şarap üretiminde kullanılmak üzere yetiştirilmesini haram olarak görmüşlerdir. Bu bakış açısına fıkıh usûlü literatüründe sedd-i zerâi denilmektedir.

Bir hadiste “içkiyi üreten, kendisi için üretilen, içen, taşıyan, kendisi için taşınan, içiren, satan, parasını yiyen, satın alan ve kendisi için satın alınan herkes ” lanetlenmiş/kınanmıştır. (Tirmizî, Büyû’, 59; İbn Mâce, Eşribe, 6).
Ayrıca “İyilikte ve faydalı şeylerde birbirinize destek verip yardımlaşın; fakat kötülükte, zararlı şeylerde birbirinize destek verip yardımlaşmayın.” anlamına gelen ayet ve çok sayıdaki hadisler dikkate alındığında içki sektörüne dolaylı olarak da katkı da bulunmak İslam’ın hoş göreceği bir değildir.

İçki fabrikasının satışa çıkaracağı paletleri satın alabilmek için ihale satışının gereği en fazla parayı sizin vermeniz gerekmektedir. Bu durum, dolaylı olarak da olsa Kur’an’da açık bir şekilde yasaklanmış bir ürünün satışına veya bu satışı yapan şahıs ve kurumlara destek vermek anlamına gelmektedir. Bunun gibi içki satışı yapan bir yerden ekmek, su almak, böyle bir işi yapan yere dükkanını kiraya vermek de dinen doğru değildir. İçki satılan yerden alışveriş yapmak bu şahsa/kuruma destek vermek ve böylece haram ve zararlı şeylerin yayılmasına destek vermek anlamına gelir. Şayet bu konuda ciddi bir hassasiyet oluşur ve %89’u kendini inançlı/dindar olarak tanımlayan bir müslüman ülkede, içki satmayı göze alanların  sayıcı ciddi anlamda azalacak ve içki tüketimi toplumsal bir bilinçle/müşteri davranışlarıyla engellenmiş olacaktır. Ancak bu konuda maalesef fazla bir hassasiyetin olmadığı da bir gerçektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın