Maruf

Hocam, yarın KPSS sınavına gireceğim. Oruç tuttuğumda sınavdaki performansımın düşmesinden korkuyorum. Benim için hayati bir öneme sahip olan bu sınavın olduğu günde oruç tutmamam caiz midir?

Mehmet Salih Kumaş

Mehmet Salih Kumaş

CEVAP: Kıymetli kardeşim, oruç ibadeti Kur’an’da ayrıntılı olarak düzenlenmiş önemli bir ibadettir. Bu ibadetin yerine getirilmesi herkes için her zaman aynı şekilde kolay olmayabilmektedir. Tüm yapıp-ettiklerimiz gibi,  oruç ibadetinin de bizim için bir imtihan olduğunu unutmamamız gerekmektedir. Oruç ibadeti sadece açlık imtihanı değil, gönlün dünyevi hırs ve ihtiraslarından kurtulabilmesi ve bu noktadaki zaafiyetlerimizi kontrol altına almayı da amaçlayan çok boyutlu bir eğitimdir. Bu eğitimden geçmeden elde edeceğimiz kazanımların bizlerin hayrına olmayabilir. Bu imtihanda/eğitimde irade zaafı göstermeyip oruçlarını tutanlar çok şey kazanırlar; ama dünya adına hiçbir şey de kaybetmezler. Zira hayatta başarılı ve mutlu olan insanların çoğu, inançlarına uygun davranışlar ortaya koyabilen insanlardır. Bilimsel olarak da kanıtlanan bir gerçeklik olarak orucun, insanın anlayış ve idrakine zarar vermek bir tarafa; duygusal zekayı tetikleyerek başarıyı olumlu yönde etkilediği kanıtlanmıştır. Aynı şekilde inançlı olduğu halde oruç tutmayan insanların bir çeşit suçluluk psikolojisi yaşadıkları ve bu durumun bilinç altını sürekli meşgul ederek başarısını olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir.

 Allah Teala şöyle buyurmaktadır:

 ذٰلِكُمْ يُوعَظُ بِه۪ مَنْ كَانَ يُؤْمِنُ بِاللّٰهِ وَالْيَوْمِ الْاٰخِرِۜ وَمَنْ يَتَّقِ اللّٰهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً  وَيَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لَا يَحْتَسِبُۜ وَمَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَى اللّٰهِ فَهُوَ حَسْبُهُۜ اِنَّ اللّٰهَ بَالِغُ اَمْرِه۪ۜ قَدْ جَعَلَ اللّٰهُ لِكُلِّ شَيْءٍ قَدْرًا   

İşte bu, Allah’a ve ahiret gününe inananlara verilen öğüttür. Kim Allah’tan korkarsa, Allah ona bir çıkış yolu ihsan eder. Ve ona beklemediği yerden rızık verir. Kim Allah’a güvenirse O, ona yeter. Şüphesiz Allah, emrini yerine getirendir. Allah her şey için bir ölçü (herkes için bir kader) koymuştur. (Talak 2-3)

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) de şöyle buyurmuştur:

Her ümmetin bir ağır imtihanı (fitnesi) vardır. Benim ümmetimin ağır imtihanı da mal (rızık) meselesidir.

Kıymetli kardeşim; elbette insanın hayatına yön veren en önemli şeylerden biri de rızkını nasıl temin edeceği meselesidir. Her insan gibi sen de sınavdan yüksek bir puan alarak iyi bir şehirde, itibarlı bir işte, yüksek bir maaşla çalışmayı arzulayabilirsin. Ancak her konuda olduğu gibi bu konuda da inançlı/bilinçli bir müslüman olarak helal dairesinde hareket etmen ve Allah’ın sınırlarını gözetmen gerekir. Zira Allah’ın hukukunu ihlal ederek elde edeceğin dünyevi hedeflerin seni mutlu edememesi de mümkündür. Bunun için nefse ve şeytana uymayan irade kahramanı müminler, Ramazan-ı Şerif’in şanına ait hürmeti çiğnemeyerek tüm Müslümanlarla birlikte oruç tutar, yine herkesle birlikte iftar ederler, bayrama da kulluk görevlerini yerine getirmenin şerefiyle ulaşırlar. Böylece bir aylık irade imtihanından yüz akıyla çıkar ve bu halet-i ruhiye ile Rabbin’den rızkın en hayırlısını niyaz ederler.

Sonuç olarak, hasta denilecek hale gelmeyen kişinin yaptığı işin meşakkatinden dolayı oruç tutmaması dinen ve fıkhen doğru değildir. Selam ve duam ile…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın