Maruf

“Hak geldi batıl zâil oldu!” Ya sence?.

Adem Polat

Adem Polat

Hak geldi batıl zâil oldu!

“(Bedir’de) karşı karşıya gelen şu iki gurubun halinde sizin için büyük bir ibret vardır. Biri Allah yolunda çarpışan bir gurup, diğeri ise bunları apaçık kendilerinin iki misli gören kâfir bir gurup. Allah dilediğini yardımı ile destekler. Elbette bunda basiret sahipleri için büyük bir ibret vardır.” (Âl-i İmrân, 3/13.)
Cahiliyye döneminde asabiyetçilik vardı. Yani kendi kabilesinden ya da soyundan olan kişi haksız da olsa haklı görülürdü. Ve haksız olmasına rağmen onu desteklemek için savaşa bile girilirdi. Bu şaşmış terazi, cahil bir kavim için garipsenecek bir şey değildir. Ancak ya hakka inanmış kimseler olursa? Müslüman olanlar için durum nasıl olmalıdır? Müslüman olduklarını ifade edenler de haksız olan kardeşinin yanında olabilir mi? Kardeşinin haksız davasını tutup kaldırabilir mi?
Her konuda olduğu gibi fedakârlık deyince de sahabe efendilerimizi anmamak mümkün değildir. İslâmiyetin nuru dünyamızı aydınlatınca Peygamberimizin etrafındaki halka da bir bir artıyordu. Sevgi ve muhabbet kuşağı günden güne yayılıyor ve birileri eski yaşamından koparak yeni bir sevdaya yelken açıyorlardı. Bunu yaparken binbir fedakarlığı göze alıyorlardı. Ailelerini, dostlarını, kabilelerini, efendilerini, koca bir müşrik tayfasını karşılarına alıyorlardı.
Müslümanlar hicret ettiler ve Bedir savaşı oldu. İşte bu savaşta sahabe efendilerimiz Allah rızasına bağlanmanın her şeyden üstün olduğunu, hakkın ve hakikatin, haksız olan eşten, dosttan, akrabadan, kardeşten, babadan, oğuldan, damattan daha evlâ olduğunu göstermiş oluyordu. Şöyleki; Müslümanların sancaktarı Mus’ab b. Umeyr iken, kardeşi Ebû Azîz b. Umeyr Kureyş’in bayraktarlığını yapıyordu. Hz. Ebû Bekir‘in oğlu Abdullah kendisiyle beraber müslüman safındayken, diğer oğlu Abdurrahman ise müşrik saflarında babasına ve kardeşine karşı savaşıyordu.
Utbe b. Rabîa’nın oğullarından Velîd kendi yanında, ikinci oğlu Ebû Huzeyfe hakkı babasına ve kardeşine tercih ediyor, mü’minlerin arasında bulunuyordu.
Hz. Ali Müslümanlar içindeyken kardeşi Âkil müşriklerin safındaydı.
Rasûlullah (s.a.s.)’in damadı (kızı Zeyneb’in kocası) Ebu’l-Âs müşriklerin safında idi. Rasûlullah (s.a.s.)’in amcalarından Hz. Hamza kendi yanında, diğer amcası Abbâs ise müşrikler arasında bulunuyordu.
Yani; hakka inananlar batıla dur! diyorlardı. Asabiyet duygusunun yıkıcı etkisine kurban olmuyorlardı. Hiçbir kimse Allah’tan daha kıymetli değildi, olamazdı. Bu bilinç her müslümanda olmalıydı. Onlar hakkı yaşadılar ve bize hakikati miras bıraktılar. Nasıl iyi olunurmuş, öğrettiler bize. Fedakârlık nasıl yapılırmış, yaşadılar ve bize gösterdiler.
Devirler değişti, zaman ve mekân değişti. Fakat hak-batıl mücadelesi hiç bitmedi.
Şimdi bizler.. Yaşadığımız ülkede kimileri inancından dolayı, kimileri düşüncesinden dolayı, kimileri mezhebinden dolayı, kimileri meşrebinden dolayı haksızlığa uğradılar. Farklı zamanlarda alınan kararlar bazı kesimleri üzdü. Fakat her haksızlık karşısında, meşrû mücadele esas olmalıydı. Dağa çıkmak, insan öldürmek, masum canlara kıymak, nasıl meşrû bir hak arama gerekçesi olabilir? Her sıkıtıya düşen dağa çıksa bunun sonu ne olur? Haksızlığa uğradığını düşünen her birey, topluluk, halk, mücadelesini anayasal zeminde aramak mecburiyetindedir.
Ve ey kürt kardeşim! Eğer hakka inanıyorsan, dağdaki kardeşin de olsa, haksızlığa destek olma. Kardeşinin haksız mücadelesi, sırf asabiyet duygundan ötürü seni esir almasın. Buna fırsat verme. Allah için hakkın yanında ol. Haksız gördüğün bir şeyler varsa, demokratik zeminde çözüm yolları ara. Tıpkı benim gibi. Diğer vatandaşlar gibi, diğer insanlar gibi..
Unutma! Hakk’la meşgul olmazsan batıl seni meşgul eder. Hakk, iki cihan saadetine erdirirken; haksızlık, iki cihanda zillete düşürür.
Adem POLAT
Balıkesir 06.08.2015

YAZARIN SON YAZILARI
Mescid-i Aksa - 7 Ağustos 2017
Kurban’dan Notlar!.. - 7 Ağustos 2017
Kalp Medeniyeti - 12 Temmuz 2017
Kalbe Dokunmak - 17 Haziran 2017
Maruf mu, Münker mi? - 17 Haziran 2017
“maruf” ne demektir? - 13 Aralık 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın