Maruf

HACI OLMAK ZOR

Recai Çelik

Recai Çelik

MARUF

HACI OLMAK ZOR

Geçen hafta 1 Şubat 2018 tarihinde Hac kuraları açıklandı. İslamın şartlarından biri olan Hac farzını yerine getirmek için çaba gösteren, umutla bekleyen müslümanlar için heyecanlı bir gündü. Herkes isminin açıklanmasını bekleyerek, Allah’a dua ediyordu. Bu kişilerden ikisi de benim annem ve babamdır. Yaklaşık 10 senedir birlikte hacca gitmek için hayal kuruyorlar. Ne yazık ki yine nasip olmadı ve kuradan isimleri çıkmadı. Alışık oldukları bir hüzünle karşı karşıya kalıp durumu kabullenmekten başka yapabilecekleri bir şey yok.

Diyanet İşleri Başkanı Profesör Doktor Ali Erbaş’ın bir açıklamasında “Şu anda ülkemizde 2.120.967 kişi bu ibadeti yapmak için müracaat etmiş bulunmaktadır .Bu seneki kontenjan ise 80 bindir.” görüldüğü gibi yoğun bir başvuru, yığılma var. Fakat ne yazık ki kontenjan yetersiz. Basit bir hesapla halihazırdaki başvuru yapmış olan kişilerin, Hac görevini bu kontenjanla gidebilmeleri için 26 – 27 yıl gerekmektedir. Ne kadar üzüntülü bir durum. Allah sabır versin.
İslam dininin beş şartından biri olan, aynı zamanda tarihte bilinen en eski organize tur olarak kabul edilen, Hac ibadetini yerine getirmek için 164 ülkeden iki milyonu aşkın kişi Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde buluşuyor. Suudi Arabistan’ın yıllar önce aldığı kararla her ülkenin Müslüman nüfusunun binde biri için bir kontenjan tanıyor. Bunun için de BM rakamlarını esas alınıyor. Hacı olmak üzere Mekke’ye gelenlerin çoğunluğu Suudi Arabistan vatandaşı ve Suudi Arabistan’da yaşayanlardan oluşurken bunların dışında Hacı kotası en yüksek 10 ülke olarak şöyle:
Endonezya 168.000
Pakistan 144.000
Hindistan 136.000
Bangladeş 98.800
Türkiye 80.000
Nijerya 76.000
İran 62.000
Cezayir 29.000
Fas 26.000
Sudan 26.000

Bu kadar istatistiki veriden sonra, sanırım Hacı olmak için genç yaşta başvuru yapılması zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde ise yaşın kemale ermesi ile akla Hac görevi geldiği ise aşikardır. Onlardan biri de bendim. Ne zaman bu isteğimden birilerine bahsetsem “henüz yaşın genç , daha vaktin var.” gibi söylemlerle karşı karşıya kalıyordum. Nefsimin muhalefeti ise anlatılmayacak kadar yoğun ve güçlü idi. Ben de işçi olarak Hac farzını yerine getirmiştim. Orada dikkatimi çeken en önemli durum, diğer ülkelere nazaran yaşlı nüfusun çoğunluğunun Türkler’in olması idi. Diğer ülkelerden gelenlerin ekseriyeti genç olması dikkatimi çekmişti. Ne ironik bir durumdu ki Türk Sağlık Bakanlığı ambulansları vızır vızır çalışıyordu.

Aslında yine de bu günlerin kıymetini bilmemiz gerekiyor. Çünkü Cumhuriyet kurulduğundan, Tek parti dönemi içerisinde Hac için başvuru yasaktı. Yani kimse Hac farzını yasal olarak yerine getiremiyor, Türkiye Cumhuriyeti kanunları izin vermiyordu. Cumhuriyetin ilk kurulduğu dönemlerde döviz sıkıntısını bahane ederek insanların bu temel ihtiyacını önüne hep set oluşturmuşlardı. Ancak ünlü 1946 seçim sırasında Hac serbest bırakılmıştı. Düşünün ne zulüm görmüşler. Aslında temel sebebin dinden soğutmak olduğunu söylemek hiç de zor değildi. Hatta bazı okuduğun kaynaklarda kaçak yollarla yurt dışına çıkanların Hac görevini yaptıktan sonra mahkemelerde yargılandıklarını yazıyordu. Gördüğünüz üzere insanlarımız, Cumhuriyet dönemi ve sonrasında Hac görevini yerine getirebilmek için devamlı bir zorlukla karşı karşıya kalmıştır. Onun için önlem almalı, erken yaşta başvurulmalı ve bu görevi bu farzı yerine getirmek için yollar aranmalıdır.

Hayırlı günler.

YAZARIN SON YAZILARI
HACI OLMAK ZOR - 6 Şubat 2018
MÜSLÜMAN FATİH - 22 Ocak 2018
Terörün Kaynağı - 27 Ağustos 2015
TARİHTEN YANSIYANLAR - 5 Ağustos 2015
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın