Maruf

Güneş Tutulması (Küsûf) Namazı nedir? Bu Namaz Kerahet Vaktinde Kılınır mı?

Mehmet Salih Kumaş

Mehmet Salih Kumaş

SORU: Hocam, 20 Mart Cuma günü saat 09:40’ta başlayıp 13.50’de bitecek bir güneş tutulması olayı yaşanacağı söylenmektedir. Güneş tutulması namazı ile ilgili bilgi verir misiniz? Bu namazı kerahet vaktinde kılmak mümkün müdür?

 CEVAP: Güneş tutulması namazı (Küsûf) müekked sünnetlerdendir. Konuyla ilgili hadis şöyledir: Şüphesiz güneş ve ay, Allah’ı(varlığını ve yüceliğini gösteren) âyetlerinden iki âyettir (delildir). Bunlar ne bir kişinin ölümü ne de yaşaması için tutulurlar. Tutulduklarını gör­düğünüzde namaz kılın ve açılıncaya kadar da dua edin.” (Buhârî, Küsûf, 1, 6, 13, 15; Müslim, Küsûf, 6, 10, 17, 21.)

Sevgili Peygamberimiz, güneş ve ay tutulması esnasında namaz kılın­masını emrettikleri gibi kendileri de kılmışlardır.

Bazı rivayetlerde Küsûf namazının iki rükû ile kılındığı geçse de, Hanefî mezhebinde fetvaya esas olan görüşe göre sabah namazının sünneti gibi tek rükû ile iki rekat olarak kılınır. Ancak dileyen 4 rek’atta kılabilir. Şafiî mezhebinde ise her rek’atta iki rükû ile kılınması esastır.

Küsûf namazı, güneş tutulmaya başladığında kılınmaya başlanır ve tutulma bitince sona erdirilir.  Hanefî mezhebine göre güneş tutulması, kerahet vaktine denk gelirse, küsûf namazı kılınmaz. Sadece dua ile yetinilir. Şafiî mezhebinde sebepli nafile namazların kerahet vaktinde kılınması caiz olduğu için, küsûf namazı da kalınabilir.

Küsûf namazı tek olarak kılınabileceği gibi cami veya başka yerde cemaatle de kılınabilir. Ancak Şafiî mezhebi dışında­ki diğer mezheplere göre bu namazdan sonra hutbe okunmaz. Selam ve dua ile. . .

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın