Maruf

GİDENLERE VE KALANLARA SELAM OLSUN

Rumeysa Kumaş

Rumeysa Kumaş

1 Zilhicce..

Arafat’da vakfeye, Mina’da şeytan taşlamaya, Kabe’nin örtüsünün değişmesine geri sayımın başladığı,gün ve gün heyecanın, coşkunun arttığı mîlâd..

Nice hacının maksûduna ulaştığı günler..

Kim bilir ömrünü bu günlerinin hayaliyle geçiren,yıllardır ekmeğinden, aşından artırarak biriktirdiği en helal parasını denkleştirip , hac kurası çıkmayınca birdahaki kurayı iple çeken , Mekke’ nin Medine’nin yollarına hasret yaşayan nice Hakk aşıklarının hayallerine kavuştuğu demler..

Dünyanın dört bir yanından akın akın geldiler, yerleştiler ve o ilâhî rahmetin merkezine sağanak halinde inen meleklerin dualarına karışmaya, derin hayat muhasebeleriyle nasûhî tevbelere, ırkı rengi başka Müslüman kardeşiyle omuz omuza Hakk’ın divanında boyun eğmeye râm oldular.

Fâni olan dünyaya sırtlarını dönüp , mahşeri, Allah (cc)’ın azameti karşısında kendi küçüklüğünü görüp , halk arasındaki unvanından sıyrılarak, iki kumaş parçasıyla Hakk’ın nazarındaki yerini aramaya , ilâhî mujdeleleri bulmaya gittiler.

Onca insanın arasından seçilerek gittiler..

Gizli bir münadi tarafından çağrılarak gittiler..

Rahman’ın mahşerden önce mahşeri yaşamasını arzu ettikleri arasına galû belâda yazılmış oldukları için gittiler.

Gidenlere selam olsun..

Ya kalanlar?

Kalanlara da selam olsun..

Kurbanını eti, kanı için değil takvası Rabbine ulaşsın diye kesen, bıçağını Hz. İbrahim’in iman gücüyle bileyenlere de selam olsun..

Buna gücü yetmese de Zilhicce’nin ilk on gününü gündüz saim gece kaim geçiren, lebbeykler yerine teşriklerle kendini, Rabbini bulan , şeytanını gözyaşıyla taşlayanlara İbrahimce , İsmailce , Veda haccinda işaret parmağını göğe kaldırarak Rabbini şahit tutanın(as) Rabbine muhabbetince selam olsun..

Gidenlere ve kalanlara selam olsun..

Rumeysa Kumaş
1 Zilhicce 1437

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın