Maruf

Getmyads, Kairos, Scam, Hyip, Mglobally, Affiliate adıyla bilinen sistemlere üye olup para kazanmak caiz midir?

Network Marketing (sisteme giren her katılımcının daha öncekilere para kazandırması) tarzı işlemler, bir ürün veya hizmet pazarlanıyormuş gibi gösterilerek kendilerini meşru göstermeye çalışan, zeki, söz ustası ve karşısındakileri ikna edebilecek ekonomik enstürümanlara sahip kişi veya kişiler tarafından yürütülen bir çeşit oyundan ibarettir.

Getmyads, Kairos, Scam, Hyip, Mglobally, Affiliate; isimleri ne olursa olsun, yapılan işlemler de, internetten reklam alanı veya darddisk alanı kiralama, tatil paketi satma vb. bir mal/hizmet satımı şeklinde gösterilse de, sizin paranız ile ne yapıldığı hakkında kesin ve resmi hiçbir açıklama, hesap dökümü, faaliyet raporu sunulmamaktadır. Bu sistemlerin faiz getirisine dayalı olmadığı, kar-zarara dayandığı ifade edilse de, katılımcılara, kesin rakamlarla belirtilen, %100’leri aşan karlar vaadedilmektedir. Yine katılımcılara ticarete konu olan mal/hizmetlerin helal olduğu, hileye başvurulmadığı ve lüks/israfa yol açmadığı gerekçe gösterilerek yapılan işlemin İslam’a uygun olduğu anlatılmaya çalışılsa da, burada yapılan işlem İslam’a aykırıdır. Bunun da iki temel nedeni vardır:

1. Neden: Kişilerin sisteme dahil ettiği kişiler ve onların da dahil ettiği aşağı doğru müteselsilen tüm katılımcılardan para kazanılması İslam’ın öngördüğü üç kazanç yolundan hiçbirine uymamaktadır. Zira İslam Hukukuna göre kişi ya emeğinin karşılığında, ya parasını işleterek, ya da birinin risklerini üstlenerek kazanç elde edebilir. Bu yolların dışındaki kazanç yolları helal değildir. Bu network marketin şeklindeki kazançlarda bu üç yöntemin hiç biri mevcut değildir. Alttaki katılımcıların üsttekilere para kazandırma noktasındaki rızaları ise, yapılan işlemin helal olmasını gerektirmez. “Rıza” helal olanın helal kalmasını sağlar. Rızanın ortadan kalkması ise helali haram hale getirir. Yoksa haram bir işlemi helal hale getirmez.

2. Neden: Burada yapılan işlem, aslında bir ponzi oyunu olup, birinin parası ile birbaşkasının karıyla birlikte parasını ödemeye dayalı bir işlemdir. Ponzi oyunu veya planı, kişilere yatırdığı para ve sisteme dahil ettiği kişilere göre büyük karlar vaadederek kısa sürede çok sayıda insandan toplanan paraların birilerine ödenmesine dayanmaktadır. Ortada hiçbir fiili ve resmi kar getirecek işlem yoktur. Ponzi oyunları çok kısa sürede birçok kişiyi sisteme dahil etmeyi başaran ve bir kaç yıl içinde yok olan bir sahteciliktir. Bu sistem, kurucu ve ilk oyunculara büyük karlar kazandırsa da sistem çöktüğünde binlerce, bazen yüzbinlerce kişinin yatırımlarının buharlaşması ve yasal hiçbir hak talep edememeleri anlamına gelmektedir. Bütün bunlar dikkate alındığında adı ve yapıldığı iddia edilen işlem ne olursa olsun, network sistemine dayalı bir oluşuma dahil olmak ne dinen, ne aklen ne de ekonomik olarak doğru bir kazanç yolu değildir. Ve’s-Selam…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın