Maruf

Evli olmayan kişilerin kurban kesmesi gerekir mi?

SORU: Sayın hocam ben bir yıl önce öğretmen oldum. Evim yok ve evlilik için para biriktiriyorum. Benim kurban kesmem vacip midir?

CEVAP: Hanefi mezhebine göre kurban kesmek zengin olan her Müslüman’a vaciptir. Kurbanın ilk üç gününde, 80 gr altın veya bu miktar bir mala sahip olan bir kişi kurban kesmekle yükümlüdür. Dolayısıyla burada önemli olan, erkek-bayan veya evli-bekâr olmak değil zengin olmaktır. Bu sebeple, evli çiftlerden hangisi, kurban kendisine vacip olacak kadar bir mala sahipse o kurban kesecektir. İkisi de zenginse, her ikisi de ayrı ayrı kurban kesecektir çünkü bu durumda her ikisinin de kurban kesmesi vaciptir. Diğer mezheplere göre ise aileden bir kişinin kesmesi yeterlidir.

Zekâttan farklı olarak kurbanın vacip olabilmesi için nisabın üzerinden bir sene geçmesi, malın nâmi (artıcı) olması şart değildir. Örneğin kişinin asli ihtiyacından fazla olan ikinci evi, ikinci arabası hatta ihtiyaç fazlası elbiseleri bile nisaba dahil edilir. Buna göre yazlığı olan, ikinci arabası olan kişilerin bu mal varlıkları 80 gr.’dan daha değerli ise kurban kesmeleri vacip olur.

Bunun gibi, borçlu olan bir insan elindeki malını borcuna verdiği takdirde geriye nisap miktarı kadar bir meblağ kalabiliyorsa, buna da kurban kesmek icap eder. Örneğin 10 bin TL borcu olan bir kişinin eline 13 bin TL geçse, 10 bin TL ile borcunu öder. Geri kalan 3 TL  ve asli ihtiyacın dışındaki malların/eşyaların değeri nisaba (80 gr. altın= yaklaşık 8 bin küsür TL’ye) ulaşıyorsa kurban kesmesi vacip olur. Ancak elinde kurban alacak kadar para bile kalmıyor ise, ticari mallar dışındaki eşyalarını/mallarını satarak kurban kesmesi gerekmez. İleride kazanacağı kesin parası olsa bile  kişinin kurban kesmesi vacip olmaz. Ancak kişi isterse borçlanarak kurban kesebilir. Faizli yöntemlere baş vurması ise kesinlikle caiz değildir.

Buna göre sizin evlenmek niyeti ile biriktirdiğiniz paranız ve ihtiyaç dışı mallarınızın değeri 80 gr.’a ulaşıyor ise kurban kesmeniz gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın