Maruf

Ev veya araba almak için biriktirilen paradan zekat vermek gerekir mi?

SORU: Sayın hocam; faize girmeden maaşımdan birikim yaparak ev sahibi olmak istiyorum. Şuan elimde 85 bin TL param var. Bunun dışında başka da param yok. Bu paranın zekatını vermem gerekir mi?

CEVAP: Osman Bey Kardeşim; Hz. Peygamber (s.a.v.)’in bir hadisinde buyurduğu üzere ev, binit, ev eşyası (hizmetçi), düğün masrafları aslî ihtiyaçlardandır ve müslümanların bunlara sahip olması en doğal hakkıdır. Sürekli kirada oturmak ve belki de gelirinin büyük bir kısmını buna harcamak dinin de güzel görmediği bir şeydir. Bu aslî ihtiyaçların dinin ilkelerine ve sizin sosyal statünüze uygun olarak karşılanması gerekir.
Hal böyleyken ekonomik gelirinizin üstünde, israf denecek kadar lüks ve pahalı ev, araba vb. şeylerle bu ihtiyaçların karşılanması doğru değildir. Buna göre sizin sosyal ve ekonomik statünüz 85 bin TL’lik bir evde oturmaya müsait ise hemen bu para ile kendinize ev satın almanız ya da bu paranın zekatını vermeye devam etmeniz gerekmektedir. Ancak sizin sosyal-ekonomik seviyeniz daha pahalı bir evde oturmanızı gerektiriyor ise bu paradan zekat vermek gerekip gerekmedigi meselesi fukaha arasında ihtilaf konusu olmuştur. Bizim de doğru olduğunu düşündüğümüz görüşe göre kişinin mevcut birikiminden daha pahalı bir ev/araba alması gerekiyor olsa bile, henüz bir ev/araba için sözlü veya yazılı bir anlaşma yapmamış iseniz mevcut birikiminizden zekat vermeniz yine de gerekir. Fakat bir borç altına girilmiş ise, örneğin iki yıl sonra teslim almak üzere 130 bin TL bedelle bir ev satın almış iseniz, elinizdeki 85 bin TL’nin zekatını vermeniz gerekmez.
Akıllara şu soru gerebilir: Hocam ben yılda yaklaşık 2 bin TL zekat verecek olursam gerekli olan parayı çok zor biriktiririm hatta hiç bir zaman biriktiremem. Bu soru, dar ölçekte haklı bir soru gibi görünse de, zekat muattal paranin yani ekonomi dışında tutulan paranın ekonomiye dahil edilmesini amaçlayan bir fonksiyon da icra ettiği için sizin yıllarca bu kadar büyük bir meblağı ekonomi dışında tutmanız topluma zarar vermektedir. Bu sakincali durumdan kurtulmak ve zekat vermek istemeyen kişilerin bu paralarını çok riskli olmayan yatırımlarda değerlendirmeleri veya -oturmayıp kiraya verecek olsa bile- daha uygun fiyatlı bir ev alıp daha sonra satarak ileride kendilerine uygun yeni bir ev satın almaları da bir çözüm olabilir. Şunu utumamak gerekir ki zekat, Allah’ın müslümanların mallarını azaltmak için değil, temizleyip bereketlendirmek için farz kıldığı br ibadettir. Selam ve duam ile…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. mustafa özer dedi ki:

    Sa. Kıymetli hocam.yukarıdaki fikhi açıklamaya tamamiyle katılıyorum ancak ev almak için biriktirilen para emin evim gibi bir sisteme yatirılırsa bu durumda zekat gerekirmi? .ev alma niyeti var ama ortada alınmış bir ev yok sadece niyet var .herhangi bir sebepten kişi bu niyetinden vazgeçebiliyor parasını farklı bir şekilde değerlendirebiliyor. Sistemde zaten ev almayacak o kişiye ev alabileceği parayı biriktirip para verecek. Selam ve dua ile

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: