Maruf

Emeklilerin banka promosyonu almaları caiz midir?

Kamu kurumları ve birçok özel sektör bilindiği gibi çalışanlarının ücret ve maaşlarını anlaştıkları bankalar vasıtası ile vermektedir. Sayıları onları bulan bankalar ise, devlet ve özel sektörün maaşlarını dağıtım işini üstlenerek, yeni müşteri kazanmayı amaçlamakta ve bunun için de, gelirlerinden bir bölümünü işveren ve çalışanlar ile paylaşmaktadır. Bu işleme de promosyon denilmektedir.
Bu yapılan işleme lokal olarak bakılacak olursa fıkhi açıdan bir sorun yoktur. Din İşleri Yüksek Kurulu ve benzer fetva mercileri de bu bakış açısını öne çıkararak faizli-faizsiz tüm banka çeşitlerinin verdikleri promosyonların helal olduğuna hükmetmişlerdir.
Banka-işveren-çalışan arasındaki bu muamelenin faiz olarak görülmesi kanaatimizce de mümkün değildir. Ancak İslam Hukuk usulünde sedd-i zerîa olarak da ifade edilen anlayışa göre, kötülüğe yolan açan veya kötülüğü dolaylı olarak da olsa destekleyen meşru fiillerden uzak durulması gerekmektedir. Mesela kumar oynatacak birine kişinin dükkanını kiraya vermesi ve içki üretecek kişiye üzüm satılması caiz görülmemiştir. Gelirlerinin %90’ından fazlasını haram yollardan elde eden bankaların verdiği promosyonun hedite olarak görülmesi mümkün olsa bile, bu hediyeyi almak doğru olmaz. Burada ayrıca hediyesini aldığımız gayrimeşru bir kurumun desteklenmesi de söz konusudur. Emeğin ve hakkın sömürüsü olan faizle varlığını sürdüren bankaların promosyon adıyla verdikleri paralarda başkalarının alın teri ve emeğinin olduğu unutulmamalıdır.
Helal-haram hassasiyeti olan müslümanların mümkünse maaşlarını faizsiz bankalar üzerinden vermeleri/almaları, bu mümkün değilse, bankanın verdiği promosyonun “muhakkak alınarak ihtiyaç sahiplerine verilmesi” gerekir. Şayet promosyon alan kişi ciddi bir yoksulluk ve ekonomik sıkıntı içinde ise bu parayı kendisinin de kullanması mümkündür. Promosyon, kişinin elleriyle kazandığı haram paradan farklı olarak kendisi dışında yapılan bir muamelenin sonucunda kendisine ulaşmıştır. Buna göre emekli veya çalışan kişilerin “gerçekten” ihtiyaç sahibi iseler promosyon parasını kullanmaları mümkün olabilir.
Allahu a’lem bissavab

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın