Maruf

Emekli olursam, bir kurban kesip çoluk-çocuğumla yiyeceğim?

SORU: Sayın hocam; bir kişi; “şayet emekli olursam bir kurban satın alıp çoluk-çocuğumla birlikte yiyeceğim” diye bir söz verse bu adak olur mu? Adak ise yemeleri caiz midir?

CEVAP: Bilindiği gibi adak (nezir), kişinin namaz, oruç, hac, kurban veya tasadduk gibi farz veya vacip cinsten bir ibadeti yapacağına dair Allâh’a söz vererek o ibadeti kendisine borç kılmasıdır. Adak, kişinin arzu ettiğine kavuşmak, korktuğundan emin olmak için Allâh’ın yardım ve desteğini sağlamak amacıyla, kendiliğinden bir takım dinî mükellefiyetler altına girmesi demektir.

Adak kurbanının eti, adağı yapan kişinin kendisine, eşine, usûl ve fürûuna (yani annesi, babası, nineleri, dedeleri, çocukları, torunlarına) caiz değildir. Adak eti, bu sayılanların dışındaki diğer akrabalara şayet fakir iseler ikram edilebilir. Adak hayvanın eti akraba olsun olmasın, temelde fakirlerin hakkıdır. Zenginler bundan yiyemezler.

Adak hayvanının etinden, adak etini yemesi caiz olmayanlar yerse, yedikleri etin kıymetini tasadduk etmeleri gerekir. Buna göre şayet bir kişi “şayet emekli olursam bir kurban satın alıp çoluk-çocuğumla birlikte yiyeceğim” derken kurban ifadesi ile kurban olabilecek bir hayvan demek istemiş ve bununla adak veya Allah’a yaklaşmayı umut etmemiş ise, kişi adak adamamış olur ve kestiği hayvanı ailecek yiyebilir. Ancak kişi, bu sözleri ile bir şeyin olmasını Allah’tan istiyor veya olması zor olan bir şeyi kolaylaştırmasını isteyerek böyle bir temennide bulunuyor ise, bunun adak olması daha muhtemeldir ve buna göre o kişinin kendisinin ve usûl-fürûunun adağın etinden yemeleri caiz olmaz. Şayet illa yemek isteniyor ise yenilen kadar etin parası, piyasa değeri üzerinden fakir-fukaraya infak edilmelidir. Selam ve dua ile…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın