Maruf

Eğitimde metod

Suat KURT

Suat KURT

Dursunbey Kardeşler Köyü.AÖF İlahiyat ön lisans mezunu.AÖF Uluslar Arası İlişkiler bölümünde okuyor.

Peygamberimiz Müslümanların ilim öğrenmelerini  sağlamak için Medine Mescidi’nin yanına özel bir okul yaptırmış okuma yazma öğretmek için bizzat öğretmen ataması yaparak ilme verdiği önemi fiilen göstermiştir.

Başlangıç dönemlerinde hz. Peygamber insanlara öğretim için belirli bir zaman ayırmış değildi.

O hem ev halkının hem de diğer Müslümanların önderi ve öğretmeniydi.

Evde, sokakta, pazarda, mescidde öğrenme ihtiyacı duyan herkes onu durduruyor, sorusunu soruyor   öğrenmek istediği şeyleri öğreniyordu.

Hz. Peygamber efendimiz olaylara göre ve tane tane konuşması, kısa özlü cevaplar vermesi eğitim de takip ettiği yordamlardandır. Soru sorarak konuya dikkat çekmesi  bir başka yöntemiydi.

Bir defasında “Müflis kimdir, bilir misiniz?” dedi.

“Bizce müflis, parası ve malı olmayandır.”dediler. O da şöyle konuştu:

Ümmetimden asıl müflis odur ki, kıyamet gününde namaz, oruç ve zekătla gelir. Fakat şuna sövmüş, buna iftira etmiş, şunun malını yemiş, şunun kanını akıtmış ve şunu da dövmüştür. İyiliklerinden şuna buna verilir. Eğer iyilikleri tükenirse, onların günahlarından alınır, onun üzerine atılır. Sonra cezasını çekmek için cehenneme atılır.

Hz. Peygamber buradaki eğitim metoduyla haram işlemekten, özellikle gözle görülür haklara ve manevi şahsiyetine taalluk eden  hususlara karşı uyarıyor. Haram işlemek, insanların varolan haklarına haksızlıkla zulüm etmek iyi amelleri bozacağını bizlere öğretiyor. Kıyamet gününde iflas etmiş vaziyette kalmasına sebeb oluyor.

Bu soru cevap faslı,  metod olarak aynı zamanda dinleyiciyi canlandırır ve uyanık tutar. Nazarı dikkatini çeker ve ilgisini artırır.

Böyle gözle görülür elle tutulur temsili misaller vermek anlatılması gerekenleri daha iyi anlamaya yardım eder. İnsanın kafasında canlandırır.

 

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
KURBAN ÜZERİ - 5 Ağustos 2017
Zamanı Yaşama - 22 Temmuz 2017
HAYÂ ve HAYAT - 2 Haziran 2017
ORTA DOĞU NERESİ? - 13 Nisan 2017
Eğitimde metod - 30 Mart 2017
Besmelenin Gücü - 14 Mart 2017
İSTİKAMET - 14 Mart 2017
Mezhepler neden var? - 25 Şubat 2017
Bilginin Işığı - 16 Şubat 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın