Maruf

“Dünyalık her ne varsa”

Orhan Tuna

Orhan Tuna

MARUF MEDYA

Allah’ım !
Kalbimdeki acı sana aşikar. Hem gizleyemem senden ıslanmış gözlerimi her şeyi hakkıyla gören olduğun halde. İçimde saplanmış bir bıçağın her hareketinin verdiği tarifsiz acıyla (dünyalık her ne varsa) dizlerimin bağı çözülmüş duaya açılmış titreyen ellerimle senden ne isteyeceğimi bilmez bir halde öylece huzurundayım.Sadece dilimden dökülen bir cümleyle anlatabilirim halimi belki sana; “neyim var ki senden başka” Evet hiçbir şeyim yok… gerçekten yok…iyi ki yok. ..Elhamdülillah… …Elhamdülillah……Elhamdülillah…….Ve duam son bulur; “Hasbünallah ve ni’mel vekil”

Dünyaya geliş amacımız kuşkusuz ki “imtihan” Öyle ki yaşadığımız bütün sıkıntılar adeta bir mihenk taşı gibi iyiyi kötüden ayıran. Ve insan! Hem iyiye yaklaşan hem de kötüden bir türlü kurtulamayan. Hem korku hem de ümit arasında bir yerde…ama nerede_? Son nefese kadar hiç belli olmayan. Ve kuşatmış bizi “zaman”. Geçmiş zaman ne kadar da karanlık bir saniye öncesine ulaşmak bile imkansız. Ya gelecek zaman_? Sahi var mı ki bir saat sonrasında başımıza geleceklerden haberi olan. Aldığı nefesi bile içinde tutamayan, Var mı içinizde doysa da karnı tıka basa acıkmaya mahkum olmayan…?

Dünyaya ait her ne varsa içimizde dışımızda ve çevremizde hepsi birer fitne(imtihan)’dir. Kimin omuzuna el atsanız bir derdin kıskacında olduğunu görürsünüz. Kiminin derdi para pul şan şöhret iken kiminin derdi eş dost arkadaş…hepsi dünyaya ait….hep bir telaş. Kiminin derdi de var ki çok mukaddes tarifi basit amili zor bir iş “rıza-i ilahi”.

“HER ÜMMETİN BİR FİTNESİ VARDIR. BENİM ÜMMETİMİN FİTNESİ DE MALDIR.” (hadisi şerif)
buyuruyor peygamberim efendim alemlere rahmet Hz.Muhammed Mustafa (sav).

Bakın yakın çevrenize. Ya da kendinize bir bakın!
En çok değer verdiğiniz ne varsa şu hayatta çok zaman geçmeden üzecek sizi yıpratacak adeta.
Dünyaya ait şeyleri sevmeyin diyemem belki ama az sevin diyebilirim.
Hem öyle olunca da onları kaybedince az üzülür ve daha kolay toparlanabilirsiniz.

Bir güzel insandan işittiğim meseleyi gayet iyi özetleyen ve unutamadığım işte o söz;


Mesele hasır üzerinde yatma meselesi değildir.

Asıl mesele; dünyayı kalbe koymama meselesidir.

11,03,2015
-RHN TN-

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın