Maruf

Derdimiz Kadar İnsanız!

Büşra Yıldırım

Büşra Yıldırım

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi

Sözlükte insana ızdırap veren her türlü hal, sıkıntı, zorluk, üzüntü manasına gelen dert kelimesinin zıttı ise rahat ve huzurlu olmak ile kâimdir. Nisyandan gelen insan varlığının gayesini unutur, kendini dertten soyutlamak ister. Ortalama 60 senelik ömrünü de çoğu zaman dertsiz bir hayat, kaygısız bir baş için çabalayıp geçirir.  Bunu yaparken de öyle şeyleri dert eder ki kendine sonunda doktorlar dertten, stresten hasta olduğunu söyler. Ne trajikomik değil mi? Dertten kaçan insanı dert bulmuş üstüne bir de sağlığından etmiştir onu.

Öyleyse bu hayatta dertsiz olmak mümkün değildir. Hatta bir an durup düşündüğümüzde anlarız ki dert güzelleştirir insanı. Peki ya insanı güzelleştiren dert nedir?

İnsan hep en iyisini ister. Satın alınalı üstünden seneler geçmeden; koltuklarını, perdelerini değiştirmek, evi varken fazladan ek gelir olsun diye yeni bir ev almak ister. Unutur tabi ki de soğukta, dışarıda evsiz olan insanları. El bebek gül bebek herkesten sakınarak büyüttüğü yavrusunun hiçbir şeyi eksik kalmasın diye dertlenirken, unutur yine yetimleri.

“Kendi yetimini veya başkasına ait bir yetimi himaye eden kimseyle ben, cennette şöyle yan yana bulunacağız.” (Müslim, Zühd 42.)  

Bugün hangi çeşit yemeği yapsam diye dertlenirken, acaba komşum aç mıdır tok mudur diye düşünmez bile. Hâlbuki ‘Cibril (as), devamlı olarak bana komşuyu tavsiye ediyordu, hatta zannettim ki, Cibril komşuyu komşuya varis kılacak’ diye buyuran Allah Resulü idi.

Dert yakışır insana, derdi belirler insanın niteliğini. Kimi insan ahiret için dertler edinir kendine kimisi de dünyalık.

Hiç düşündük mü dertlerimiz neyi kapsıyor? Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın atasözünü kendimize rota kabul ederek kendi menfaatlerimiz için mi dertlerimiz var, yoksa komşumuzun derdini kendimize çözülmesi gereken bir sorun edindiğimiz bir gündeme mi sahibiz?  Suriye halkı ve diğer coğrafyalarda zulüm altında olan insanlar, şu günlerde hep konuşulan mevzulardan. Elbette bunlarda dertlerimiz arasında olmalı. Fakat daha üst komşusunun ya da yan komşusunun hali nicedir bilmeyen bizler, kilometrelerce ötedeki insanların verdikleri yaşam mücadelelerini dert edindiğimizi söylerken bunda ne kadar samimi olduğumuzu kendimize soralım.

Derdi olan ve bu dert ile güzelleşen insanlardan olmak duasıyla vesselam.

 

YAZARIN SON YAZILARI
Peygamber Sevgisi - 14 Mart 2017
Derdimiz Kadar İnsanız! - 22 Şubat 2017
Zaman Affetme Zamanı - 11 Ocak 2017
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın