Maruf

Bursa İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin AY – Mirac Kandili Mesajı

15 Mayıs 2015 Cuma gününü Cumartesi’ye bağlayan gece “Mirac Kandili” ni idrak etmiş olacağız. Mirac; Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’in, Hicretten yaklaşık bir yıl önce Allahu Teala’nın daveti ile Cebrail (a.s)’in rehberliğinde manevi bir binit olan Burak ile, Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya gelmesi ve oradan da harika bir surette göklere çıkması mûcizesidir. Bu kudsî yolculuğa, Kur’an-ı Kerim’de “İsra” adı verilmektedir ki geceleyin yolculuk yaptırmak anlamına gelmektedir.

Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.)’in İsrâ ve Mi’rac adları altında cereyan etmiş olan bu mûcizesi, zaman ve mekan kavramlarının, göz ve kulak gibi beşerî ölçülerle tespit edilebilinen sınırların çok ötesinde, bedenle ruhun beraberliğinde gerçekleştirilmiş bulunan hususî bir yolculuktur.

Mü’minler için mirac sayılan beş vakit namaz, bu gecede farz kılınmıştır. Beş vakit namazın edâ edildiği camiler, imandan gelen birlik ve beraberliğin bir âbidesidir. Camiler, gönülleri birbirine bağlayan, insanlar arasında sevgi ve saygının gelişmesini ve pekişmesini sağlayan, toplum hayatını canlı kılan mübarek mekanlardır. Camiler, din kardeşliğinin kopmaz bir râbıtası, akıl ve gönüllerin sönmez bir irfân meş’alesidir. Camiler, dilimizden hiç düşürmediğimiz Kelime-i Şehâdetin, yeryüzünde silinmez bir mührü ve sarsılmaz bir kalesidir.

İşte bu mübarek mekanlarda kılınan beş vakit namaz, mü’minlerin göz aydınlığı, gönül ferahlığı, huzur ve mutluluk kaynağı, maddi ve manevi miraclarının sonsuz zenginliğidir.

Yüce Allah’tan bizleri de bu yüce zenginliklere eriştirmesini niyaz ederken, bütün din kardeşlerimizin Mirac Kandillerini kutlar, ibadet ve taatlerinin kabulünü Cenab-ı Hak’tan dilerim.

Mirac Kandilinin, Bursa’mıza, Ülkemize, Aziz Milletimize, İslâm Dünyasına ve tüm İnsanlığa hayır, bereket, barış, sevgi ve mutluluk vesilesi olmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın