Maruf

Balığın yağından çıkan ‘sağlıklı’ kâr

Sağlıklı yaşam uzmanlarının tavsiyeleri Omega 3 pazarına doping etkisi yaptı. Hacmi 70 milyon TL’ye ulaşan pazarda 100’e yakın yerli ve ithal ürün var. Üretici sayısında yaşanan patlama nedeniyle pazarı disipline etmek için ‘ruhsat zorunluluğu’ getirildi…

 

PROFESÖR Doktor Canan Karatay dahil birçok sağlıklı yaşam uzmanı Omega 3’ü dilinden düşürmüyor. Profesör Karatay demeçlerinde, “Saf Omega 3, insan vücudunun yapamadığı temel yağlardan biridir. En çok da balıktan alınabilen bu yağ asidine Türk insanın balık yiyerek yeterince ulaşması mümkün değil çünkü sıcak denizlerdeki balıklarda yeterince Omega 3 yok. Bu nedenle mutlaka destek alınmalı” diyor. Bunun gibi açıklamalar son yıllarda Omega 3 içeren destek ürünlerine talebi tam anlamıyla patlattı. Sektörde faaliyet gösteren firmalar, satışlarını her yıl yüzde 30 ila 50 arasında artırıyor.

Dünyada Omega 3 pazarının 25 milyar dolar gibi muazzam bir rakama ulaşmış durumda. Omega 3’ü en çok Amerikalılar kullanıyor.

 

2012 yılı itibariyle Amerika’da pazarın 7 milyar dolara ulaştığı hesaplanıyor. Türkiye’de ise sağlıklı yaşam bilincinin artmasıyla birlikte pazar hızla büyüyor. Sektör temsilcilerine göre, 2012’de Türkiye’de 70 milyon TL değerinde yaklaşık 4.5 milyon kutu Omega 3 destek ürünü satıldı.

Pazar son dört beş yılda hızlı büyüdü ama gelecek yıl aynı hızın devam etmesi mümkün görünmüyor. Bunun nedeni ise, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “besin desteği” ve “takviye edici gıda” ürünlerine ruhsat alma zorunluluğu getirmesi. Temmuzda yapılan düzenlemeyle mevcut firmalara her ürünü için 2014 yılına kadar ruhsat alma süresi verildi. Bir ürün ruhsatı almak için 12 bin TL masraf gerekiyor. Bu maliyetin piyasadaki ürün sayısını azaltmasına kesin gözüyle bakılıyor.
Yaptığımız araştırmaya göre, yerli ve yabancı 30’a yakın firmanın 100’e yakın Omega 3 içerikli ürünü bulunuyor. Bu ürünler eczane, vitamin marketleri ve internette satılıyor.

Piyasada satılan ürünlerde en değerli olanları “saf”’ yani katkı maddesi olmayan ürünler. Bazı vitaminlerle karıştırılmış ürünler olduğu gibi aynı kutuda Omega 3, Omega 6 ve Omega 9 ürünü de satılabiliyor. Yetişkinler için kapsüller, çocuklar için ise şurup olanlar tercih ediliyor. Çocuk ürünleri çilek gibi meyve aromalarıyla tatlandırılırken Berko İlaç gibi Pepee ve Caillou gibi çizgi karakterlerin isim hakkını alarak ürünü daha çekici kılmaya çalışan firmalar da var.

Her yetişkinin günlük 1000-1200 miligram, çocukların ise ortalama 500 miligram Omega 3 alması gerekiyor. Omega 3, DHA (docosahexaenoic asit) ve EPA (eicosapentaenoic asit) içeriğine sahip. Uzmanlar yetişkinlerin günlük 740 mg EPA, 470-500 miligram DHA almasının yeterli olacağını söylüyorlar. Yetişkinler için olan 60’lık kutuların fiyatları piyasada 25 ile 130 TL arasında değişiyor.

Soğuk denizlerde yaşayan balıklardan sağlanan yağlar Omega 3 açısından daha değerli. Yurtdışında ‘ancuez’ olarak bilinen hamsi, sardalye, morina (cod), somon, mersin balığı, uskumru ve ton balığında yüksek oranda bu değerli asit bulunuyor. Kanada, Norveç gibi ülkeler balık yağı üretiminde öne çıkmış durumda. Türkiye’de ise yerli balıklardan Omega 3 yağı çıkaranlar var ama üreticilerin büyük bir kısmı balık yağını yarı mamul olarak Norveç ve Kanada’dan ithal ediyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın