Maruf

‘Bağımsız Filistin’

‘Bağımsız Filistin’

BM’deki kritik oylamada ‘Bağımsız Filistin’ tasarısı reddedildi.

CİHAN’da yer alan habere göre İsrail’in 1967 öncesi sınırlara çekilmesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını öngören Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) karar tasarısı veto edildi.

Tasarının kabul edilmesi için 15 üyeden 9’unun destek vermesi ve daimi üyeler ABD, Çin, Rusya, Fransa ve İngiltere’den herhangi birisinin veto yetkisini kullanmaması gerekiyordu. ABD’den dün yapılan açıklamada tasarıya destek verilmeyeceği bildirilmişti. İngiltere de bugün tasarıya destek vermeyeceğini açıklamıştı.

New York’ta BM Genel Merkezi’nde yapılan oylamada 8 ‘evet’ ve 2 ‘hayır’ ve 5 ‘çekimser’ sonucuna ulaşıldı. ABD ile Avustralya aleyhte oy verdi. Güney Kore, İngiltere, Litvanya, Ruanda ile Nijerya çekimser kaldı. Tasarıya evet oyu kullanan Güvenlik Konseyi üyeleri ise Fransa, Çin, Rusya, Çad, Arjantin, Ürdün, Lüksemburg ile Şili oldu.

BMGK’ya sunulan karar tasarısı, BM üyesi 22 Arap ülkesinin daimi temsilcilerinin yaptığı toplantı sonrası belirlenmişti ve Filistin topraklarındaki İsrail işgalinin 3 yıl içinde sona ermesini öngörüyordu.

Tasarıda 1967 sınırları içinde bir Filistin devletinin kurulması ve başkentinin Doğu Kudüs olması da isteniyordu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın