Maruf

AŞK OLSUN…

AŞK OLSUN…

Aşk olsun derlermiş eskiler, AŞK OLSUN… Sitem ederken dahi böyle derlermiş. Aşk deyince evvela Allah gelirmiş akla, Rasulü (s.a.v.) düşermis gönle… “Aşk imiş her ne var alemde” diye baslayan mısralarla özetlermiş hayatı şairler. Bundandır belki de, gelene “Hoşgeldin”; yiyene “Afiyet olsun” yerine AŞK OLSUN demeleri. Bu aşk tohumu meyve verip tüm mahlukatı kuşatırmış âdeta. Yaradandan ötürü, yaradılan da sevilir, kusurları setretilir, bağra basılır imiş.
Şimdilerde de herkesin dilinde aşk var belki. Şarkılar, türküler, filmler, e-mesajlar “aşk”tan, “aşkım”dan geçilmiyor. Ancak aşk önce ilahi/Rabbani köklerini kaybetti.
Âşık MAŞUK’un buldu, La ilahe illallah” denilirken, aşkın mevzu’u Mevla’dan Leyla’ya kayar oldu. Artık “Seherde çaldım Yar’in kapısını” diye terennüm edelirken, yasak ilişkiler akla gelir oldu.

“İncecikten bir kar yağar
Tozar elif elif diye,
Deli gönül abdâl olmuş
Gezer elif elif diye” âh eden Karacaoğlan’in sevgilisinin Elif olduğu zannedilir oldu.

Belki Leyla’ya dair aşklar, Leyla Leyla diyerek Mevla’yı bulmaya vesile oluyordu. Ancak Aşk biraz daha irtifa kaybetti ve hayvani duyguların adı haline geldi. Bu değişim, aslında insanın dünyadaki varlık gerekçesine dair verdigi cevapla doğrudan ilişkiliydi. Sevelim sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz derken/demesi gerekirken insanoğlu, kazanalım, biriktirelim; bu dünyada kimseden fayda gelmez” demeye başladı. Artık aldığımız her nefes, attığımız her adım, yediğimiz her lokma kazanmak içindi. AŞK OLSUN, gitmis yerine KAZANCIN/ŞANSIN BOL OLSUN, YEDIKLERIN YARASIN/İYİ EĞLENCELER gelmişti. Yapıp edilenlerin ne kazandırdığı, ne kadar keyf/haz verdiği önem arzeder oldu. Hiçbir dünyevi amaç gütmeden arayıp soran, “sesini bir duymak istedim” diyen, “inanki seni çok özledim” derken sesi titreyen, dostlar giderek azaldı. Kaçacağı tatil için değil, ahbap u yârenle hallenmek için bayramı iple çeken kaç kişi kaldı. Şu sevgisiz dünyaya yürekten AŞK OLSUN diyenler nerede kaldı…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın